Presidentti Donald Trump vastasi täydellä laidalla poliitikkojen esittämään kritiikkiin Yhdysvaltojen siirtolaispolitiikasta tviittaamalla, että demokraatit haluavat maahanmuuttajien tulevan Yhdysvaltoihin ja vahingoittavan Yhdysvaltoja kuin tuholaisötökät.
Trumpin tiistaisessa Twitter-päivityksessä hän kuvailee maahanmuuttajien vaivaavan Yhdysvaltoja ötököiden lailla.
Trumpin kommentit maahanmuuttajista sekä hallinnon päätös erottaa Yhdysvaltoihin laittomasti tulleet lapset heidän vanhemmistaan on herättänyt viime päivien aikana runsaasti kritiikkiä.
Useat demokraattipoliitikot sekä osa republikaanipoliitikoista ovat arvostelleet siirtolaispäätöstä julmaksi. Myös YK:n ihmisoikeusneuvosto moitti maata päätöksestä. Moitteiden jälkeen Yhdysvallat ilmoitti eroavansa YK:n ihmisoikeusneuvostosta ja kutsui sitä tekopyhäksi.
Kuukausi sitten Trumpin hallinto ilmoitti julkisesti, että se aikoo laittaa syytteeseen jokaisen aikuisen, joka saadaan kiinni laittomasta rajanylityksestä, kun ennen lasten kanssa saapuvat ohjattiin oikeusministeriön alaisuudessa olevaan maahanmuuttovirastoon.
Melania Trumpin lakimies: "Jokainen ulkomaalainen ei ole rikollinen"
Myös Yhdysvaltojen ensimmäisen naisen, Melania Trumpin entinen maahanmuuttoasioita hoitanut lakimies Michael Wildes on ottanut kantaa maassa kuohuvaan pakolaiskeskusteluun.