Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sadat taloyhtiöt eivät saa pankeilta lainaa peruskorjauksiin – osa kohteista niin huonossa kunnossa ettei korjaaminen kannata

7:05Kiinteistöjen korjausvelka kasvaa – miksi rakennuksista ei pidetä huolta?Katso koko juttu: Kiinteistöjen korjausvelka kasvaa – miksi rakennuksista ei pidetä huolta?
Julkaistu 16.02.2023 06:59
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Peruskorjauslainan saanti on vaikeutunut asiantuntijoiden mukaan erityisesti pienten, alle kymmenen osakkaan taloyhtiössä, joita on Suomessa 45 000 kappaletta.

Kiinteistöliiton arvion mukaan supistuvilla alueilla olevista taloyhtiöistä ei kannattaisi korjata 15 prosenttia ja kasvavilla alueilla viittä prosenttia yhtiöistä. Kokenut kiinteistönvälittäjä kertoo, että hän on törmännyt viime vuosina joihinkin yhtiöihin, jotka eivät ole saaneet lainaa, joten niitä täytyy olla jopa satoja.

– Pääkaupunkiseudulla sadat talonyhtiöt ovat ajautumassa luottokelvottomiksi eli pankit ei anna tuleviin remontteihin enää lainaa, kertoo kiinteistönvälittäjä Erkki Murto-Koivisto, Suomen AsuntoSatama Oy:stä.

Taloyhtiön hankala tilanne voi päättyä myös hyvin, jos tontin sijainti on hyvä, kuten yhdeksän asunnon rivitaloyhtiössä Vantaalla.

 – Asuntojen arvo oli noin 230 000 euroa, kun talonyhtiötä tutkittiin ja tehtiin kuntoarvio, niin asuntojen korjausvelka oli samaa luokkaa. Siinä yhtiössä onni oli, että se tontti oli jäätävän arvokas, joten tarina päättyi onnellisesti.

Ongelmarakenteita myös 90-luvun taloissa

Korjausrakentamisen kohteita koko maassa arvioiva Raksystems Insinööritoimiston asiantuntija kertoo surullisen esimerkin Espoosta.

– Espoossa on ollut kohteita, joissa meitä on pyydetty suunnittelemaan valesokkelirakenteiden kunnostamista, mutta olen joutunut sanomaan yhtiölle, että on jopa halvempaa purkaa tämä, sanoo projektipäällikkö Jari Kauppinen.

Kauppinen muistuttaa, peruskorjausta vaativissa taloissa asuvia, että asuntohan maksetaan aina kolmeen kertaan.

– Se maksetaan, kun ostetaan ja se maksetaan, kun korjataan ja se maksetaan kolmanteen kertaan vastikkeissa. Tämä pitäisi ymmärtää, kun pohditaan tarpeellisia ja välttämättömiä peruskorjauksia.

Suomen asuntokantaan kertyy korjausvelkaa vuosittain lähes kahdeksan miljardin euron verran.

Lisää aiheesta:

Taloyhtiöiden konkurssit kasvaneet tänä vuonna, mutta laki voi aiheuttaa ongelmia asukkaille: "Talo muuttuu asumiskelvottomaksi"Suomessa on tuhansia taloyhtiöitä, joiden osakkaat voivat pahimmillaan menettää kaiken – nämä ovat varoitusmerkitSuomessa on jopa tuhansia taloyhtiöitä, joiden kannattaisi varautua alasajoon – "Joissain tilanteissa on niin, että asunnon arvo on nolla"Pankki varoittelee roimista hoitovastikkeiden korotuksista: "Noin puolet taloyhtiöistä elää kädestä suuhun""Pahimmillaan remontteja ei pysty tekemään" – tilanne voi olla näin tukala arvoaan menettävässä taloyhtiössäMielitkö kokonaisen kerrostalon omistajaksi? Nämä parikymmentä asuntoa voi ostaa halvemmalla kuin yhden helsinkiläisyksiön – mutta ostajaa voi silti olla vaikea löytää
Asian ytimessä.docAsuntolainaHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • 2.11.10:02
    Tukholma

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 2.11.07:30
    Tukholma

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 2.11.06:46
    Syöpä

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • 1.11.06:45
    Syöpä

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • 26.10.08:30
    Syöpä

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"