Saako mökille muuttaa? Sekavat käytännöt vaikeuttavat pysyvää asumista
Moni haluaisi asua mökillään vuoden ympäri, mutta toteutus ei aina onnistu.
Loma-asuntoon halutaan muuttaa pysyvästi enemmän kuin pystytään. Osasyynä tähän on hallintokäytäntöjen sekavuus ja erilaisuus eri puolilla Suomea. Suurin ongelma on, ettei mökille vakituisesti muuttavalla ole etukäteen varmuutta, miten prosessi etenee. Tämä ilmenee tutkimuksesta, joka on tehty Suomen Akatemian Asumisen tulevaisuus eli ASU-tutkimusohjelmassa.
Mahdollisuudet muuttoon vaihtelevat eri puolilla Suomea. Muuttotappiolliset kunnat haluavat yleensä hyväksyä loma-asunnoissa asuvat vakituisiksi asukkaiksi. Osa kunnista vaatii, että vapaa-ajan asuntojen käyttötarkoitus muutetaan vakinaiseksi asunnoksi, jos asukkaalla ei ole muuta vakituista asuntoa. Osa taas hyväksyy vakituisen asumisen vapaa-ajan asunnolla ilman käyttötarkoituksen muutosta. Maankäyttö- ja rakennuslaki antaa kunnille mahdollisuuden myöntää poikkeamislupa käyttötarkoituksen muutokselle.
Vuoden 2011 lopussa noin 13 000 vapaa-ajan asuntoa oli ilmoitettu muuttoilmoituksella vakinaiseksi asunnoksi ilman, että käyttötarkoitusta oli vaihdettu vakinaiseksi asunnoksi. Eniten tällaisia asuntoja on Uudellamaalla (1 600) ja Lapissa (1 300).
Missä kunnassa asut?
Käytännössä ympärivuotista mökillä oleskelua ei voi estää, jos vakinainen osoite on muualla. Jos sen sijaan haluaa saada vakinaiseksi osoitteeksi mökkiosoitteensa, muutoksen mahdollisuus riippuu siitä, missä kunnassa tai minkä Ely-keskuksen alueella mökki sattuu sijaitsemaan. Periaatteellisena kysymyksenä tämä on tärkeä. ASU-ohjelman tutkimus analysoi hallinnon dokumentteja ja media-aineistoa ja totesi, että riitatapaukset horjuttavat kansalaisten uskoa oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon toteutumiseen.
Mökkien sijaintialueet ja tyypit ovat moninaisia vakinaiseen käyttöön tarkoitetuista vanhoista asuinrakennuksista tunturikeskusten täysin varusteltuihin loma-asuntoihin. Tunturikeskuksissa loma-asunnot sijaitsevat kaava-alueella tiiviisti, palvelut ovat lähellä ja mökit valmiiksi talviasuttavia, kun taas järvien rannoilla mökit ovat monesti hajallaan ja usein vain kesäasumiseen suunniteltuja.
Näin ollen tapaukset ja tilanteet vaihtelevat suuresti. Tutkimuksen aineistossa on esimerkkejä tunturikeskuksesta, joista eräässä vakinaisesti loma-asuntoon kaavoitetulle alueelle muuttanut kauppias sai lopulta poikkeusluvan, kun mökin rakennuslupa muutettiin vakituista asumista vastaavaksi. Hänelle kauppiaana väestörekisterin merkintä ”vailla vakinaista osoitetta oleva” olisi merkinnyt ongelmia muun muassa raha-automaattiyhdistyksen ja alkoholin myyntioikeuden kanssa. Samalla alueella asuu loma-asunnossa vuokralla kunnan työntekijä, joka ei vuokralaisena voi muuttaa mökin käyttötarkoitusta, joten hänellä vakinainen osoite on eteläsuomalaisessa kunnassa. Vastaavia tilanteita on matkailun sesonkityöntekijöiden kohdalla.
LUE MYÖS:
Katso myös Pientä mökkiremonttia:
(MTV LIFESTYLE – DESKI)
Uusimmat
-
23:50
MTV seurasi juhannuksen viettoa: Viisi ihmistä hukkunut
-
23:47
Juhannuksena tuhannet soittivat apua hätäänsä – hukkuneita ainakin viisi, sunnuntain liikenteessä kuoli yksi
-
22:48
Elli, 42, on veriprikaatilainen, jolle taideaktivismi antaa tulevaisuuden toivoa – ”Me emme pyri kontrolloimaan yleisön vastaanottoa"
-
21:59
Jari-Matti Latvala täysin äimistynyt Kalle Rovanperän suorituksesta Keniassa – "Minulla ei ole enää sanoja"
-
21:42
Osa yöjunista voi myöhästyä ensi yönä useita tunteja – junat myöhästelleet eri puolilla Suomea pitkin päivää
-
21:22
Coloradon päävalmentaja hehkuttaa loukkaantumisesta kärsinyttä tähteään kutospelin alla – "Hänen luovuuttaan tarvitsemme"
-
21:08
Christoffer Strandbergin pyöräilyasu kiinnitti somekansan huomion: "Tulee ihan väkisin mieleen Borat"
-
21:06
Istanbulissa poliisi hajotti Pride-marssin – yli 200 ihmistä otettiin kiinni
-
20:53
Video: Mikko Rantanen ennakoi kuudetta NHL-finaalia – ratkeaako Stanley Cup ensi yönä?
-
20:22
Käärme puri amerikkalaisnaista silmään tämän kotiovella – ovikoriste sai onnettomuuden jälkeen kyytiä
-
19:54
Yksi päätös muutti koko Yhdysvaltojen liittovaltion aborttilinjan – "En usko, että tällaista kysymystä jätettäisiin Suomessa tuomioistuinten linjattavaksi"
-
19:48
Sami Välimäki neljäs golfin Euroopan kiertueen kisassa – kuittaa muhkean palkintorahan
-
19:45
19-vuotias kehonrakentajalupaus menehtyi onnettomuudessa
-
19:21
Kalle Rovanperä hehkutti haastavan rallin voittoa – "Oli tämä varmasti raskain kilpailu, jonka olen koskaan ajanut"
-
19:07
Sanna Marin kehotti juhlimaan Pride-viikkoa: "Juhlitaan yhdessä rakkautta"
-
19:01
Suomalaiset luottavat perinteisiin jäätelömakuihin, jäätelömyyjä arvelee syyksi hintaa: "Halutaan rahalle vastine"
-
19:01
Hammaslääkärit varoittavat trendijuomasta: Riskinä hampaiden reikiintyminen, tulehdukset ja värjääntyminen
-
18:57
Valtteri Bottas viettää juhannusta Suomessa – tunnelmakuva loksauttaa leukoja maailmalla
-
18:51
Pelastusaluksella vietetty juhannus voi kuulostaa erikoiselta, mutta vapaaehtoisia on tänäkin vuonna tunguksi asti: "Mieluummin täällä kuin muualla"
-
18:45
”On paljon hetkiä, jolloin ihminen tuntee, ettei kukaan ole sinun puolella” – Helsinki Pride järjestetään Oslon terrori-iskusta huolimatta
-
Lataa lisää