Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asuntojen hinnat laskivat edelleen

Tilastokeskuksen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 1,3 prosenttia verrattuna viime vuoden toukokuuhun.
Tilastokeskuksen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 1,3 prosenttia verrattuna viime vuoden toukokuuhun.All Over Press
Julkaistu 26.06.2025 09:42

MTV UUTISET – STT

Asuntojen hinnat luisuivat alaspäin etenkin Vantaalla ja Espoossa. Vaisut kauppalukemat pitävät hinnat alhaalla.

Asuntojen hinnat jatkoivat laskuaan toukokuussa. Tilastokeskuksen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 1,3 prosenttia verrattuna viime vuoden toukokuuhun.

Edelliseen kuukauteen verrattuna hinnat laskivat 0,4 prosenttia.

Laskua oli etenkin suurissa kaupungeissa. Kuudessa suurimmassa kaupungissa hinnat laskivat 2,3 prosenttia viime vuodesta. Suurinta lasku oli Vantaalla (5,2 prosenttia) ja Espoossa (4,9 prosenttia). Suurten kaupunkien ulkopuolella hinnat nousivat 0,2 prosenttia.

Kerrostaloasuntojen hinnat laskivat koko maassa 1,7 prosenttia, kun rivitaloasunnoissa laskua oli vain 0,6 prosenttia.

Kauppamäärät kasvoivat toukokuussa edellisvuoteen verrattuna. Kiinteistönvälittäjien kautta tehtiin seitsemän prosenttia enemmän kauppoja kuin toukokuussa 2024. Kauppamäärä kuitenkin laski huhtikuusta.

Asuntojen hinnat lähtivät laskuun kesällä 2022, kun Euroopan keskuspankki nosti ohjauskorkojaan nopeasti vastatakseen kiihtyneeseen inflaatioon. Lasku taittui noin puolitoista vuotta sitten, mutta uutta nousua ei ole tapahtunut. Hinnat ovat koko maan tasolla nyt yli kymmenen prosenttia alempana kuin alkuvuonna 2022.

Ostajat yhä erittäin varovaisia

Suomen Yrittäjät arvioi analyysissään, että heikko talouskehitys ja kotitalouksien luottamuspula jarruttavat kysyntää.

– Pahin jäätyminen on takana ja kauppa on kasvanut viimeisen vuoden aikana kohtuullisesti, mutta kauppamäärät ovat yhä selvästi alle koronaa edeltäneen tason, sanoo Suomen Yrittäjien ekonomisti Roope Ohlsbom tiedotteessa.

Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Veera Holappa arvioi, että kauppamäärät ovat varsinkin pääkaupunkiseudulla selvästi vaisumpia kuin normaaliaikoina.

– Vaimea asuntokauppa selittää sitä, miksi hinnat eivät lähde nousuun, Holappa sanoo tiedotteessa.

Vaisut kauppalukemat pitävät hinnat alamaissa siitäkin huolimatta, että erittäin vähäinen uudistuotanto rajoittaa asuntojen tarjontaa.

Ilmassa on Ohlsbomin mukaan kuitenkin myös positiivisia merkkejä, kun Suomen talouden näkymät alkavat kirkastua ja kuluttajien ostovoima kohenee. Asunnonomistajat alkavat hänen mukaansa olla varovaisen toiveikkaita siitä, että laajempi hintojen lasku olisi jo takana päin.

Asuntojen kauppamäärät ovat palautuneet hyvällä tahdilla vuoden 2023 pohjalukemista, mutta viime kuukausina ne kääntyivät jälleen laskuun.

– Kauppoja jarruttaa ostajien syvän varovaisuuden lisäksi myyjien luja luotto pyyntihinnan oikeutukseen. Heikossa markkinassa on vaikeampi löytää yhteisymmärrystä asuntojen hinnoista, ja kauppamäärät toipuvat hitaasti, kun ostajat ja myyjät pitävät tiukasti kiinni omista näkemyksistään, Ohlsbom sanoo.

Lue myös: Asuntomarkkinat elpyvät, mutta tarjonta laahaa perässä – ”Rakennetaan vähemmän kuin tarve vaatii”

Lisää aiheesta:

Asuntojen hintojen alamäki jatkui – täällä lasku oli suurintaAsuntojen hinnat kääntyivät nousuun loppuvuodestaAsuntojen hintojen lasku taittumassaHelmikuu asuntomarkkinoiden hiljaisin sitten laman alun, Vantaalla asuntojen arvosta on sulanut jo yli 10 prosenttiaVanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat etenkin suurissa kaupungeissaAsuntomarkkinat laskussa, ostajan kannattaa huomioida nämä asiat – "Epävarmempana aikana kannattaa ottaa suurennuslasin alle"
AsuminenAsuntokauppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • 10:49
    Asuntokauppa

    Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat – kauppamäärät nousussa

  • 9.11.19:12
    Kuluttajariidat

    Vesivahinko pilasi huoneiston: Paljonko vuokralaisen pitää maksaa pelkästä irtaimiston säilyttämisestä?

  • 4.11.20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • 2.11.20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • 31.10.10:13
    Omistusasuminen

    Nämä kaupungit ovat parasta A-ryhmää