Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sää jatkuu talvisena: Tiistaiksi pakkasvaroitus, torstaina pyryttää lunta

1:26Sää jatkuu varsin talvisenaSää jatkuu varsin talvisena, kertoo meteorologi Joonas Koskela
Julkaistu 15.01.2024 20:11
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Talvi jatkuu sääennusteen mukaan lähipäivinä purevan kylmänä. Torstaina maan etelä- ja keskiosaan saapuu lumipyry, joka voi tuoda tullessaan jopa 15 senttiä uutta lunta.

Sää lauhtuu uusimpien ennusteiden mukaan ensi viikolla osassa maata plussalukemiin, mutta tällä viikolla on luvassa vielä kipakkaa pakkasta ja lumisateita.

Ilmatieteen laitos on antanut pakkasvaroituksen huomiseksi tiistaiksi maan etelä- ja länsiosaan. Keskiviikkona varoitus laajenee edemmäs itään.

– Varoitus on annettu purevasta pakkasesta, eli pakkanen ei ole itsessään kauhean kireää, vaikka on toki kylmää, mutta kohtalainen tuuli saa ilman tuntumaan aseita kylmemmältä. Lämpötila on 20 pakkasasteen paikkeilla kireimmillään selkeillä alueilla, ehkä ylikin, MTV Uutisten meteorologi Joonas Koskela kertoo.

LUKIJAN KUVA: Aurinkoinen pakkaspäivä ja kuurankukkia ikkunassa 15.1.2024 Paltamossa Kainuussa.Aurinkoinen pakkaspäivä ja kuurankukkia ikkunassa tänään maanantaina 15. tammikuuta Paltamossa Kainuussa.Pertti Karjalainen

Lue myös: Kaikki uusiksi! Pekka Pouta jysäytti keväisen sääpommin: "Melkein hävettää aiempi ennuste"

Matalapaineet pyörittävät säätä

Lumisateita tulee tällä viikolla päivittäin.

– Matalapaineet pyörivät Suomen ympärillä. Huomenna lumisade painottuu Pohjois- ja Itä-Suomeen.  Lunta ei tule mitenkään kauhean paljon, mutta kyllä se ajokeliä huonontaa, kun lumi on kevyttä ja se pöllyää. Lännessä on huomenna poutaisempaa.

Keskiviikkona lumisade jatkuu itärajaa pitkin Lapista Pohjois-Karjalaan.

Tässä vaiheessa tuuli kääntyy Koskelan mukaan etelään ja ilma voi lauhtua etelässä muutamaan pakkasasteeseen.

– Välissä (keskiosassa maata) selkeillä alueilla mitataan todennäköisesti yli 20 asteen lukemia.

Lue myös: Onko tässä Suomen kylmin työ?

Lumipyry tuo jopa 15 senttiä lunta

Torstaina Etelä- ja Keski-Suomeen saapuu kunnon lumipyry.

– Tarjolla on silloin voimakkaampaa lumisadetta verrattuna alkuviikon sateisiin. Siitä voi kertyä lunta 5–15 senttiä kaakosta maan keskiosaan.

Kovimmat kertymät tulevat tämänhetkisen ennusteen mukaan Kymenlaakson rannikolle Uudenmaan rajalle.

– Mukana on jonkin verran myös tuulta, eli odotettavissa on ihan lumipyryä.

Samalla etelästä virtaa aiempaa lauhempaa ilmaa Etelä-Suomeen.

– Pakkanen on (torstaina) –5 ja –10 asteen välillä. Rannikolla on tätäkin lauhempaakin.

– Lapissa on torstaina poutaa ja pakkanen 15 ja 30 asteen välillä.

Lue myös: Nämä asiat huhtikuulle asti julkaistu sääennuste voi kertoa varmasti – nämä ei

"Saa nähdä mitä sitten tapahtuu"

Perjantaina matalapaine siirtyy Koskelan mukaan Venäjän puolelle. Tuuli kääntyy pohjoiseen ja pakkanen kiristyy hetkellisesti etelässäkin.

Viikonloppuna alkaa lauhtua.

– Ensi viikolle on ennusteessa jo suojasäätä aika isoon osaan maata. Maanantai-iltana on koko Länsi-Suomi plussan puolella. Muualla on pakkasta noin kahdesta vajaaseen kymmeneen asteeseen.

– Tuulinen ja selvästi viimeaikaista lauhempi sää näyttäisi jatkuvan ainakin keskiviikkoon asti. Saa nähdä mitä sitten tapahtuu, Koskela toteaa. 

Viiden päivän enuste 102 paikkakunnalle:


 

Lisää aiheesta:

Kylmyyden ydin iskee sunnuntaina – Pekka Pouta väläyttää kuitenkin lämpöistä käännettä: "Kesää pukkaa"Vaalipäivän sää: Kannattaa pukeutua lämpimästi – ensi viikolla kaikki muuttuuHyytävä koura idästä peittää Suomen – Pekka Poudan ajokeliennustetta katsoessa "voi laatta lentää"Jatkuuko lumentulo? Tulevan viikon säässä useita käänteitä Meteorologi täsmensi, minne vuorokauden kestävä hyinen ja luminen ydintalvi pelmahtaa ja missä on huonoin ajokeli: "Etelärannikkoa myöten voi olla lähes –20 astetta"Alkava viikko tuo paukkupakkaset ja hyisen itäviiman – eteläänkin voi tulla vähän lunta
SääTalviIlmatieteen laitosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen12:38
    Tulvat

    Katastrofi uhkaa suomalaisten syyslomakohdetta – Pekka Pouta: "Osa ihmisistä peloissaan"

  • Eilen10:00
    Pekka Pouta

    Pekka Pouta povaa puolikuivaa syyslomaviikkoa

  • Eilen06:42
    Pelastusoperaatiot

    Lohjalta löytyy ainutlaatuinen allas, jossa harjoitellaan myrskystä pelastautumista – katso video

  • to11:55
    Uutisohjelmien aiheet

    Syyslomille iso säämuutos – tänne Pekka Pouta lähtisi

  • ke19:45
    Avaruus

    Draconidit puhkovat nyt taivasta – suomalaisbongareilla surkea kohtalo