Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsissa uhkailuja turkkilaispoliitikon vierailusta

Mehmet Mehdi Eker (toinen vasemmalta) vieraili tänään tukholmalaisessa ravintolassa.
Mehmet Mehdi Eker (toinen vasemmalta) vieraili tänään tukholmalaisessa ravintolassa.TT / Lehtikuva
Julkaistu 12.03.2017 11:46

MTV UUTISET-STT-TT

Tukholmassa kiinteistönomistaja on peruuttanut turkkilaispoliitikon kampanjavierailun tilavarauksen.  

Turkissa valtaa pitävän AKP-puolueen kansainvälinen sihteeri Mehmet Mehdi Eker kampanjoi tänään Tukholmassa Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin valtaoikeuksien laajentamisen puolesta. Ekerin on tarkoitus kiertää useita kohteita Tukholman eteläosissa ja pääkaupunkia ympäröivissä kunnissa.   

Tyresön kunnassa paikalla olevan uutistoimisto TT:n toimittajan mukaan vierailu on alkamassa rauhallisesti. Ekerin odotetaan puhuvan ravintolassa, jossa kampanjatilaisuutta odottaa täysi salillinen pukumiehiä. Paikalla ei ole vastamielenosoittajia.  

Poliisilla ei erikoisjärjestelyjä

Vierailua isännöivän järjestön puheenjohtaja Özer Eken kertoo saaneensa uhkauksia asiaan liittyen.  

– Emme halua, että käy niin kuin Hollannissa. Monet ovat soittaneet minulle ja uhkailleet minua, ja olen ilmoittanut poliisille useista uhkauksista, Eken sanoo.  

Tukholman poliisi kommentoi uutistoimisto TT:lle, että poliisi ei ole tehnyt erikoisjärjestelyjä vierailun vuoksi, mutta käytettävissä on voimia, jos niitä tarvitaan.  

– Haluan korostaa, että kyseessä ei ole virallinen vierailu, vaan hän (Mehmet Mehdi Eker) on tällä yksityishenkilönä, Lena Backi Tukholman poliisista sanoo.

Hollannissa mielenosoitus kampanjaestosta

Hollannin ja Turkin välille syntyi eilen diplomaattinen kiista turkkilaispoliitikkojen kampanjoinnista, kun Hollanti ei antanut Turkin ulkoministerin lentokoneen laskeutua maahan.

Mevlüt Cavusoglun

Myöhemmin Hollannin poliisi pysäytti myös Turkin perheministerin, joka yritti tulla Hollantiin autolla. Perheministeri Fatma Betul Sayan Kaya saatettiin lopulta Hollannista takaisin Saksaan.  

Kampanjoinnin estäminen synnytti Rotterdamissa mielenosoituksen, jonka poliisi hajotti vesitykeillä viime yönä. AFP:n mukaan tunnelma mielenosoituksessa oli ennen poliisin toimia kiihtynyt, mutta protesti oli sujunut rauhanomaisesti. AFP:n mukaan protestoijat kuitenkin heittelivät poliisia kivillä, kun poliisi alkoi hajottaa väkijoukkoa.  

Lisää aiheesta:

Toista tuhatta ihmistä pidätetty Turkin mielenosoitusten alun jälkeenSuomen Bagdadin-lähetystön henkilökunta yhä evakossa – lähetystö mielenosoitusten myrskyn silmässäRuotsin poliisi antoi luvan Koraanin polttamiseen moskeijan ulkopuolella – pyytänyt vahvistuksiaKoraani paloi Ruotsissa poliisin vartioimana – miten suuttunut Turkki vastaa?Rotterdamiin kampanjoimaan pyrkinyt turkkilaisministeri saatellaan Saksaan Juuri nyt: "Hollannin poliisi esti Turkin perheministerin aikeet"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:34
    Avaruus

    Intia lähetti massiivisen satelliitin kiertoradalle – katso komea laukaisu

  • 09:30
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiinan taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa