Ruotsinsuomalainen räppäri Marko Markoolio Lehtosalo on julkaissut hiihdon MM-kisojen alla uuden kappaleen, jossa ei tällä kertaa kannusteta ruotslaisia vaan pilkataan norjalaisia.
Kappaleen sävy käy ilmi jo sen nimestä Norge (det är ett ruttet land), joka taipuu suomeksi muotoon Norja (se on mätä maa).
– Olen 50-vuotias, ja oli jo aikakin pienelle pilkkalaululle, Markoolio sanoo Expressenin mukaan.
– Kaikkien on syytä levittää kappaletta, jotta saamme sen leviämään Norjassa kuin viruksen, tavoittamaan Norjan hiihtomaajoukkueen ja saamaan heidät pois tolaltaan. Sitten vain voitamme mitalit.
Vaikka kappaleessa irvaillaan esimerkiksi Petter Northugille kokaiinin hallussapidosta langetetusta tuomiosta, Markoolio korostaa tehneensä kappaleen pilke silmäkulmassa. Silti hän sanoo jännittävänsä sitä, minkälaisen vastaanoton kappale saa Norjassa.
– Olen vähän peloissani. Siellä saattaa tulla myrsky. Jotkut norjalaiset eivät ehkä ymmärrä tämän olevan vitsi.

