Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin viisukarsinnoissa jälleen skandaali – ennakkosuosikkia epäillään plagiaatiksi

Frans Jeppson-Wall.
Frans Jeppson-Wall.PelleT/IBL
Julkaistu 09.03.2016 09:19

MTV VIIHDE

Levy-yhtiö tutkii mahdollista plagiaattia, uutisoi Expressen. 

Levy-yhtiö on ottanut selvittääkseen plagiaattiepäilyn Ruotsin Melodifestivalenissa.

17-vuotias Frans Jeppson-Wall kilpailee Melodifestivalenissa kappaleella If I were sorry. Kyseinen kappale on vahva ennakkosuosikki kilpailussa ja on tällä hetkellä Spotifyn kuunnelluin kappale Ruotsissa. 

Monet ovat kuitenkin esittäneet huolensa siitä, että kappale kuulostaa erehdyttävän paljon Matt Simonsin hittibiisiltä nimeltä Catch & release, joka julkaistiin jo vuonna 2014.

Matt Simonsin levy-yhtiö Pias Recordings on aloittanut Englannissa tutkimuksen koskien plagiaattiepäilyä.

– Moni on esittänyt mielipiteen, että kappaleet kuulostavat samalta. Tieto on kulkenut pääkonttoriimme ja asiaa aiotaan tutkia, kertoo Piasin Pohjoismaiden päällikkö Henrik Nyström.

Myös Nyström on sitä mieltä, että kappaleet kuulostavat hämmästyttävän paljon samalta. 

– Kappaleet ovat uskomattoman samanlaiset, sen voimme todeta. Mutta mitä se lopulta tarkoittaa, sitä en uskalla arvioida, Nyström sanoo. 

Jeppson-Wallin tiedottaja Tove Blum kommentoi Expressenille teksitviestillä, ettei tunnista kappaleiden samankaltaisuutta. Jeppson-Wallia edustava levy-yhtiö ei ole kommentoinut asiaa.

Vertaa kappaleita itse!

Kyseessä on jo toinen kopiokohu Melodifestivalenissa tänä vuonna. Huippusuosittu Anna Book diskattiin karsinnoista, sillä hänen kappaleensa oli lähes identtinen Moldovan vuoden 2014 viisukappaleeseen. 

Melodifestivalenin voittaja edustaa Ruotsia euroviisuissa toukokuussa. 

Lisää aiheesta:

Bara bada bastusta heräsi plagiaattispekulaatio – nyt lauluntekijä kertoo, mistä on kyseViisukohu Ruotsin Melodifestivalenissa – suomalainen KAJ nousi yhdeksi ennakkosuosikeistaOnko Loreenin voittokappale plagiaatti? Kuuntele vertailu videoltaKopioiko Norjan euroviisuedustaja Saara Aaltoa? Tuomaristossa huomattiin ilmeinen yhteys: "Parilla sekunnilla tuskin merkitystä"Plagiaatiksi epäilty kappale voitti Ruotsin euroviisukarsinnatSkandaali Ruotsin euroviisukarsinnoissa – kilpailukappale diskattiin
EuroviisutMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut
  • pe19:41
    Yle

    Yle kommentoi EBU:n Israel-kokousta: "Meillä ei ole tarkkaa tietoa siitä, mistä siinä täsmälleen äänestetään"

  • to22:08
    Israel

    Israelin Euroviisukohtalosta äänestetään marraskuussa

  • 20.9.18:22
    Saksa

    Saksan kulttuuriministeri ärähti Israelin boikotoimiselle Euroviisuissa

  • 18.9.18:01
    Musiikki

    Euroviisujen rahoittajamaat vaikenevat kilpailun kohtalosta – "Ei ole koskaan ollut kyse politiikasta"

  • 18.9.08:07
    Politiikka

    Pitääkö Suomen vetäytyä euroviisuista? MTV kysyi Yle-asioita käsitteleviltä kansanedustajilta