Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin sitoutumaton kansanedustaja ilmoitti äänestävänsä tyhjää luottamusäänestyksessä

8:26Ruotsin hallitus horjuu jengiväkivallan takiaKatso koko raportti Ruotsista: Tämä kello 13 alkavasta äänestyksestä tiedettiin tänään aamulla.
Julkaistu 07.06.2022 09:27(Päivitetty 07.06.2022 10:09)

MTV UUTISET – STT – KATARIINA KÄHKÖNEN

Ruotsin oikeusministerin tämän päivän luottamusäänestyksen ratkaisevaksi kansanedustajaksi arvioitu Amineh Kakabaveh on ilmoittanut, että hän aikoo äänestää tyhjää.

Sitoutumattoman kurditaustaisen kansanedustajan ilmoitus näyttäisi merkitsevän sitä, että oikeus- ja sisäministeri Morgan Johansson on saamassa parlamentilta äärimmäisen niukasti luottamuslauseen.

Kakabavehin äänestysaikeista uutisoi aamulla Ruotsin televisio SVT. Hän kertoi harkinneensa ratkaisuaan äärimmäisen tarkkaan.

"Aikamoinen turbulenssi"

Ruotsin valtiopäivät äänestää ministeri Johanssonin luottamuksesta kello 13 Suomen aikaa.

Maltillinen kokoomus, kristillisdemokraatit, liberaalit ja ruotsidemokraatit esittävät epäluottamuslausetta sosiaalidemokraateista koostuvan hallituksen Johanssonille.

– Aikamoinen turbulenssi ja pyöritys vallitsee tällä hetkellä Ruotsin politiikassa, raportoi MTV Uutisten Skandinavian avustaja Kari Lumikero Ruotsista käsin.

Luottamusäänestyksen taustalla ovat Ruotsissa tänä vuonna sattuneet useat ampumistapaukset ja rajut mellakat. Opposition mielestä ministeri Johansson ei ole ollut tehtäviensä tasalla.

Lumikero kertoo Ruotsin keskisuurten ja suurten lähiöiden ongelmian kasvaneen. Tänä vuonna alueilla on tehty hieman yli 30 murhaa ja niistä on saatu selvitettyä noin viidesosa.

– Se on aiheuttanut valtavasti pelkoa ja vihaa ihmisten keskuudessa.

Vaikuttaakin siltä, että aihe nousee tärkeäksi kysymykseksi syyskuussa käytävissä vaaleissa.

Pääministeri Magdalena Andersson on ilmoittanut eroavansa, jos epäluottamuslause hänen puoluetoveriaan Johanssonia vastaan hyväksytään, joten koko hallituksen tulevaisuus on vaarassa.

Lisää aiheesta:

Ruotsin oikeusministeri Morgan Johansson selvisi äärimmäisen niukasti epäluottamusäänestyksestäRuotsissa äänestetään tänään oikeusministerin luottamuksestaRuotsin pääministeri Magdalena Andersson on uhannut erota oikeusministerille ehdotetun epäluottamuslauseen takiaEronnutta Magdalena Anderssonia esitetään uudelleen pääministeriksi Ruotsissa – äänestys on tarkoitus järjestää maanantainaMTV Uutiset Ruotsissa: Löfvenin hallituksen katko on lähellä – puhemies etsii keinoa koronaturvalliseen luottamusäänestykseenRuotsin sosiaaliministeri joutui kohun keskelle – valtiopäivät äänestää epäluottamuslauseesta tänään
RuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • 10:02
    Asian ytimessä.doc

    Teksti-TV 666:n jäsenet tunnistetaan Tukholman kaduilla – "Suomi-musiikille on Ruotsissa tilaa ja tilausta"

  • 07:30
    Asian ytimessä.doc

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 07:22
    Politiikka

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • pe20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään

  • ke14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa