Yhdysvaltojen suurlähettilään Ruotsille antamat neuvot hakea Naton jäsenyyttä eivät yllättäneet puolustusministeri Carl Haglundia (r.).
Ruotsalaislehti Svenska Dagbladetin haltuun saamassa muistiossa Yhdysvaltojen Ruotsin-suurlähettiläs Mark Brzezinski suosittaa ruotsalaisille puolueille maan liittymistä Natoon. Suurlähettilään mukaan Ruotsi ei voi odottaa apua Natolta tai Yhdysvalloilta, jos Venäjä uhkaisi maata.
Haglund sanoo kuulleensa huhuja, että Ruotsissa olisi käyty tämän tyyppistä keskustelua. Haglundin mukaan samaa on sanonut aiemmin myös Naton pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen.
Suomen suuntaan Yhdysvallat ei Haglundin mukaan ole kampanjoinut asiassa.
-Jos olisi, uskoisin tietäväni asiasta.
Haglund ei myöskään usko, että Ruotsille ja Suomella annettaisiin Naton jäsenyydestä erilaista viestiä.
Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtajan Mika Aaltolan mukaan Yhdysvaltojen kannassa ei ole sinänsä mitään ole uutta. Natolla ei ole kuitenkaan enää syytä varoa Venäjän ärsyttämistä, koska Venäjä on omilla toimillaan tavallaan tehnyt riskin tyhjäksi. Toisessa vaakakupissa on vähemmän mietittävää, kun Venäjä-suhteet ovat jo dramaattisesti heikentyneet ja vastatoimien painoarvo on vähentynyt.
-Erityisesti Ruotsin Nato-jäsenyys on tässä tilanteessa diplomaattisesti helpommin toteutettavissa, ja myös Suomen.
