Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lokkeja, tiiroja ja haahkoja kuollut lintuinfluenssaan

Lokki.
Lokki.
Julkaistu 07.07.2023 09:04

MTV UUTISET – STT

Naurulokkeja, kalatiiroja ja haahkoja on kuollut lintuinfluenssaan, kertoo Ruokavirasto.

Lintujen kuolinsyyksi on tutkimuksissa varmistunut H5N1-tyypin lintuinfluenssa.Kalatiirat löytyivät kesäkuussa Valkeakoskelta ja Hämeenlinnasta, naurulokit Lahdesta ja Hämeenlinnasta ja haahkat Ahvenanmaalta. Kuolleita naurulokkeja ja kalatiiroja oli yhteensä noin sata.

Salossa todettiin kesäkuussa Suomen ensimmäinen lintuinfluenssan aiheuttama lokkien joukkokuolema. Lokkien joukkokuolemia on ilmennyt tänä keväänä eri puolilla Eurooppaa.

Lintuinfluenssa leviää herkästi luonnonvaraisista linnuista siipikarjaan ja muihin lintuihin, jos linnut pääsevät kosketuksiin toistensa kanssa, mutta se tarttuu huonosti ihmiseen. Ruokavirasto muistuttaa siipikarjatilojen ja muiden lintujen pitopaikkojen tautisuojauksen tärkeydestä.

Lintuinfluenssaan viittaavista oireista on ilmoitettava heti kunnan- tai läänineläinlääkärille. Myös luonnonvaraisten lintujen joukkokuolemista ja yksittäisistä kuolleista petolinnuista tulee ilmoittaa.

Lue myös: Nopeasti muuntuva lintuinfluenssavirus herättää huolta – "Lintuinfluenssapandemia ei ole kuvitelmaa, vaan voi pian olla totta"

Juttua päivitetty 7.7.2023 kello 9.25 lisätiedoilla.

Lisää aiheesta:

Ruokavirasto: Siipikarja syytä pitää sisällä koko maassa – Mikkelin kirjaston katolta löytyi ensimmäinen Itä-Suomessa lintuinfluenssaan kuollut lokkiLintujen syysmuutto ei vie lintuinfluenssan riskiä Suomesta: "Niissä sitä tautia varmasti vielä kiertää"Kokkolan lokkikuolemien syy varmistui: Kyseessä lintuinfluenssaSuomessa löytyi ensimmäistä kertaa lintuinfluenssaa turkiseläimilläLintuinfluenssa piinaa yhä luonnonvaraisia lintuja Etelä-Suomessa – sinisorsa ja tundrahanhi sairastuivat HelsingissäLintuinfluenssa leviää yhä – tautiin kuolleita fasaaneja löytynyt Janakkalassa, tartuntavyöhykettä laajennetaan
Sairaudet ja tauditLinnutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sairaudet ja taudit
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen20:15
    Syöpä

    30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairaus

  • ti18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • ma08:31
    Ihminen

    Eikö pissaaminen onnistu? Urologi kertoo, mikä on virtsaumpi

  • 26.10.18:50
    Muistisairaudet

    Muistisairaus haastaa läheiset – tällainen koti on turvallinen