Roosa nauhan vuoksi potkut saaneen Patrik Leppäsen Tarja-äiti kertoo olevansa ylpeä pojastaan. Hän myöntää kuitenkin miettineensä monena iltana Roosa nauhasta alkaneen selkkauksen lopputulosta.
– Jos poika kuitenkin ajattelee asiasta noin syvästi ja on valmis jopa riskeeraamaan työpaikkansa hyvän tarkoituksen vuoksi, niin eihän hänestä voi olla muuta kuin ylpeä, Tarja-äiti sanoo.
Patrik Leppänen irtisanottiin työstään viime perjantaina, sillä hän halusi käyttää työasussaan syöpätutkimusta tukevaa Roosa nauhaa henkilökohtaisista syistä. Tähän työnantaja ei halunnut suostua.
"Olen itsekin ollut hänestä yllättynyt"
Tarja Leppänen kertoo käyneensä Patrikin kanssa tapahtumia läpi melkein päivittäin. Äiti ei ole antanut neuvoja, vaan ollut lähinnä tukena poikansa omissa päätöksissä.
– Vaikka hän on hyvin reipas, uskon että tällainen on kenelle tahansa henkisesti rankkaa. Kyllähän hän varmasti jossakin vaiheessa haluaa pysähtyä ja miettiä, että mitä tässä oikeasti tarkalleen ottaen tapahtui, Tarja uskoo.
Hän sanoo itsekin olevansa yllättynyt poikansa periksiantamattomuudesta ja sinnikkyydestä.
– Hän on mielestäni käsitellyt asiaa todella aikuismaisesti, eikä ole sanonut työnantajastaan mitään pahaa. Hän on vain tuonut esiin sitä, mitä positiivista tästä Roosa nauhan käytöstä voisi työnantajalle seurata.

