Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Roman Eremenko jäi valitsematta Huuhkajiin – MTV Urheilu paljastaa kovan päätöksen taustat

1:53Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva analysoi lohkoarvonnan tulosta:"Oleellisinta on se, että olemme karsinnoissa iskussa"Markku Kanerva perkasi Suomen MM-karsintalohkon ennakkoasetelmia MTV Urheilulle 7. joulukuuta. All Over Press
Julkaistu 30.12.2020 15:51
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

@TInnanen

Roman Eremenkon jääminen kokonaan sivuun Huuhkajien EM-karsinnoista ja Kansojen liigan otteluista oli MTV Urheilun tietojen mukaan yksinomaan suomalaistähden oma ratkaisu.

Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Markku Kanerva on tiettävästi tavannut hyökkäävän keskikenttäpelaajan kasvotusten ja keskustellut hyvässä hengessä asioista muutamia kertoja viime vuosien aikana, mutta 33-vuotias Eremenko ei ole ollut valmis palaamaan Suomen maajoukkueryhmään.

MTV Urheilun tietojen mukaan Kanerva olisi valmis ottamaan hänet miehistöönsä. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 

1.03638969Roman Eremenko maaottelussa 5. syyskuuta 2016. Tuon jälkeen Eremenkoa ei ole Huuhkajissa nähty.All Over Press

LUE MYÖS: MTV Urheilu nimesi Huuhkajien EM-kisaryhmän - "21-vuotias komeetta tarrasi paikkaan kiinni"

Eremenkon päätöksen syillä voi paljolti vain spekuloida, mutta on selvää, että Venäjän pääsarjassa pelaavaa FK Rostovia edustava pelimies on jo vaikeassa tilanteessa paluunsa suhteen. Pelitaitojensa puolesta seurajoukkueessaan kapteenina toimiva Eremenko kuuluisi eittämättä Kanervan miehistöön, mutta Eremenko saattaa kokea paluun henkisesti vaikeaksi. Lisäksi taustalla saattaa vaikuttaa mediahuomio, jonka hän toisi mukanaan Huuhkajiin. 

Eremenko on kärsinyt urallaan kahden vuoden pelikiellon, jonka hän sai annettuaan positiivisen dopingnäytteen Bayer Leverkusenia vastaan pelatun Mestarien liiga -ottelun jälkeen syksyllä 2016. MTV Urheilu paljasti vuoden 2016 lokakuussa juuri ennen Kroatiaa vastaan pelattua MM-karsintaottelua Eremenkon kärähtäneen testissä. Näytteessä oli ollut jäämiä kokaiinin käytöstä. 

Lisää aiheesta:

Kommentti: Jääkylmä fakta Huuhkajista kääntää katseet Roman Eremenkoon – "Monet lienevät eri mieltä kanssani"Näkökulma: Markku Kanerva toimi oikein, kun hän jätti Roman Eremenkon pois Huuhkajista – kohta voidaan olla uuden kysymyksen äärelläRoman Eremenko palaa Huuhkajien riveihin EM-karsinnoissa!Roman Eremenko haluaa palata Huuhkajiin – kehissä jo nopealla aikataululla?Huuhkajat-luotsi Markku Kanerva kommentoi Roman Eremenkon tilannetta – "Ennen kaikkea se on minulle tärkeää"Kaksi vuotta täynnä: Roman Eremenkon dopingpanna päättyy
HuuhkajatJalkapalloEM-jalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 11.9.17:42
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradeckysta surkea uutinen – pitkään sivussa

  • 10.9.14:24
    MM-karsinnat

    Cristiano Ronaldolle jälleen uusi ennätys

  • 10.9.08:53
    MM-karsinnat

    Erling Haaland täysin pitelemätön: Norja järjesti järisyttävän maalijuhlan ja marssii kohti MM-kisoja

  • 9.9.09:23
    MM-karsinnat

    Ruotsin jalkapallofiasko johti raivoisaan rapavyöryyn: "Häpeällinen suoritus"

  • 9.9.06:32
    MM-karsinnat

    Ei suju Ruotsillakaan! Lilliputti nöyryytti MM-karsinnassa