Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rinne sai Islannissa tukea EU-rahojen ehdollistamiselle

Lehtikuva
Julkaistu 20.08.2019 19:23

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Antti Rinne (sd.) kertoi saaneensa Islannin pohjoismaisessa pääministerikokouksessa tukea Suomen linjalle EU-rahojen ehdollistamisesta. Tämä ei koske Rinteen mukaan vain oikeusvaltioperiaatetta vaan myös unionin yhteisen ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikan noudattamista.

EU:n nettomaksajista Reykjavikin kokoukseen osallistuivat Ruotsin ja Tanskan lisäksi vieraana ollut Saksa. Rinteen mukaan Suomella ja vuoden kuluttua EU-puheenjohtajana olevalla Saksalla on EU-rahojen ehdollistamisesta hyvin yhtenäinen näkemys.

–  Olen todella tyytyväinen, että saan EU-puheenjohtajana tukea EU:n nettomaksajilta tässä asiassa, Rinne sanoi pääministerikokouksen lehdistötilaisuudessa.

Rinne korosti myöhemmin STT:lle, ettei esimerkiksi oikeusvaltioperiaatteen korostaminen ole suunnattu mitään jäsenmaata vastaan vaan kyse on EU:n olemassa olon perustan turvaamisesta. Kritiikin kohteeksi joutuneet EU-maat tosin ovat esittäneet asian hyvin erilaisessa valossa.

–  Ihmettelen sitä, että Unkari ampuu omaan jalkaansa jatkuvasti. Ei tässä ole kysymys Unkarista vaan koko Euroopan oikeusvaltioperiaatteesta, Rinne kommentoi.

Lisää aiheesta:

Marin: Puolan oikeusvaltiokysymyksessä on oltava hyvin tiukkaSuomi vaati Unkarilta anteeksipyyntöä – eurooppaministerien kokouksessa poikkeuksellinen selkkausPääministeri Rinne: Näyttää selvältä, ettei brexit tapahdu sopimuksen kanssa – "Britannian tilanne on aikamoinen sekasotku"Pääministeri Antti Rinne: Puheenjohtajamaa Suomella erityinen vastuu puolustaa EU:n arvojaPuolassa ja Unkarissa kritisoidaan Suomea – EU:n ministeriön kokouksessa kritiikkiä ei nostettu esilleRinne sai EU-parlamentilta monta vaatimusta: Näihin visaisiin ongelmiin Suomen toivotaan puuttuvan
EUAntti RinneIslantiPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 14.9.19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • 13.9.22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • 13.9.22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa

  • 12.9.10:51
    Digitalisaatio

    EU haluaa torjua lasten hyväksikäyttöä, suomalaismepit ärähtivät: "Kuin poliisi olisi höyryttänyt kaikkien kirjekuoret auki"