Helsingin poliisin talousrikosyksikössä työskentelevä kokenut poliisimies on tehnyt avustajansa välityksellä valtakunnansyyttäjänvirastoon tutkintapyynnön epäilyssä poliisirikosasiassa.
Rikoskomisario Kari Lintilä katsoo, että hän on ollut eriävien toimenkuvaansa liittyvien mielipiteittensä vuoksi Poliisihallituksen ja keskusrikospoliisin johdon ajojahdin, henkisen pahoinpitelyn, työsyrjinnän ja muun työpaikkakiusaamisen kohde. Lintilä on pyytänyt tutkimaan myös sitä, ovatko jotkut poliisin ylimmässä johdossa syyllistyneet asiassa virkarikoksiin.
Valtakunnansyyttäjänvirasto on määrännyt asian tutkinnanjohtajaksi kihlakunnansyyttäjä Pasi Pälsin Salpausselän syyttäjänvirastosta. Hän päättää siitä, onko asiassa syytä aloittaa poliisirikostutkinta.
– Tällainen tutkintapyyntö on tehty. Materiaalia on paljon, Pälsi vahvistaa MTV Uutisille.
Taustalla Poliisihallituksen hanke
Lintilä johti Talousrikostorjunnan tukiyksikköä (TARTU) vuodesta 2007 alkaen aina sen lopettamiseen saakka. TARTU (ent. EKY) oli aloittanut toimintansa vuonna 2005. Poliisihallituksen rahoittama hanke lopetettiin viime vuoden lopussa.
TARTU tuotti tietoa talousrikollisuudesta Poliisihallitukselle, poliisihallinnolle ja talousrikostorjuntaviranomaisille. TARTU seurasi Poliisihallituksen toimeksiannosta talousrikollisuuden määrää ja kehitystä Suomessa ja raportoi talousrikostorjunnan tilanteesta ja resursseista poliisihallinnolle.
Lisäksi Tartun tehtävänä oli Poliisihallituksen linjausten mukaisesti kehittää ja koordinoida talousrikostutkintaa ja -torjuntaa mm. tukemalla ja avustamalla talousrikostutkintayksiköiden ja -verkostojen toimintaa. Tehtäviin kuului myös tutkinnan suunnittelu ja syyttäjäyhteistyön ja talousrikostutkinnan koulutuksen kehittäminen.
TARTU sai vuosittain uusia tehtäviä. Niistä merkittävin oli vuonna 2011 Poliisihallitukselta saatu toimeksianto tuottaa Poliisihallitukselle tietoa talousrikostorjuntaan ja -tutkintaan ohjatun lisärahoituksen käytöstä. Eli onko lisärahalla saatu aikaan tehostamisohjelmassa edellytettyjä asioita, miten ja mihin talousrikostutkintaan ohjatut lisävirat on täytetty, mikä tilanne talousrikosyksiköissä on ja miten jutut ovat jakaantuneet yksikköjen kesken.

