Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rikostoimittajat: Käräjäoikeus ei antanut Vornasen selityksille mitään arvoa

9:20Timo Vornaselle ammuskelusta kahdeksan kuukautta ehdollista vankeuttaRikostoimittaja arvioivat Timo Vornaselle annettua tuomiota heti sen julkitulon jälkeen.
Julkaistu 49 minuuttia sitten
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi tänään kansanedustaja Timo Vornasen kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen helsinkiläisbaari Ihkuun liittyvistä tapahtumista.  MTV Uutisten kokeneet rikostoimittajat Tiia Palmén ja Pekka Lehtinen arvioivat Vornasen tuomiota tuoreeltaan.

Kansanedustaja Timo Vornanen ampui taskupistoolilla maahan baarin edustalla ja osoitteli sillä ihmisiä. Tapahtumat ajoittuvat viime vuoden huhtikuun loppuun.

Käräjäoikeus hyväksyi pääosin kansanedustaja Timo Vornasta vastaan 
esitetyt syytteet, ja tuomitsi Vornasen kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

Vornanen myös menetti baarissa mukanaan kantamansa aseen.

Rikostoimittaja Pekka Lehtisen mukaan tuomio kertoo siitä, että käräjäoikeus katsoi Vornasen toiminnan aiheuttaneen vakavaa vaaraa paikalla olleille.

Pekka Lehtinen totesi, että koko Vornasen puolustus nojasi tapauksessa hätävarjeluun, ja käräjäoikeus ei antanut tälle mitään painoarvoa.

Oikeus jopa ylitti tuomissaan syyttäjän vaatimuksen viidestä kuukaudesta, ja tuomitsi Vornasen kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

Rikostoimituksen päällikkö Tia Palmén puolestaan kiinnitti huomiota tuomiossa Vornasen vaatimukseen tuomion lieventämisestä tapauksen saaman suuren julkisuuden takia.

– Oikeus totesi päinvastoin, ettei ole mitään perusteita kohtuullistaa, sillä Vornanen on yhteiskunnallisesti merkittävässä asemassa.

– On luonnollista, että tapausta kuuluukin käsitellä julkisuudessa.

Prosessi saanee jatkoa

Palmén ja Lehtinen arvioivat, että Vornanen hyvin todennäköisesti valittaa tuomiostaan hovioikeuteen.

– Vornanen on itse sanonut harkitsevansa eroa kansanedustajan tehtävästä vasta sitten, jos hänelle tulee lainvoimainen vankeustuomio. Tämä tuomio ei ole lainvoimainen.

– Voi kestää aikaa, ennen kuin tapaus menee hoviin asti, ja siinä vaiheessa ollaan ehkä jo seuraavissa eduskuntavaaleissa, jolloin on äänestäjien asia, onko Vornaselle jatkoa luvassa, Palmen tiivistää tilanteen.

Lue lisää tuomiosta: Kansanedustaja Timo Vornaselle kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta känniampumisesta

Vornanen on myöntänyt ampuneensa, mutta hänen mukaansa kyse oli hätävarjelusta. 

Vornanen on aiemmin kertonut medialle, että ampui pitkällä poliisikokemuksella harkitun varoituslaukauksen estääkseen vakavamman väkivallan. 

Syyttäjän mukaan Vornanen oli tapahtuma-aikaan noin neljältä aamuyöllä vahvasti päihtynyt. 

Vornanen erotettiin perussuomalaisten eduskuntaryhmästä rikosepäilyn takia. Hän toimii kansanedustajana omaa nimeään kantavassa eduskuntaryhmässä.

Lue myös: Vornaselta erikoisia selityksiä sille, miksi hän kulki keskustassa ase ja varalipas mukanaan

2:05Tältä Timo Vornasen kahakka baarissa ja ampuminen baarin edustalla näyttivät videollaKatso myös valvontakameratallenteet Ihkun ampumatapauksesta. Videolla näytetään ensin Vornasen kahakka baarin sisällä ja sen jälkeen tapahtumat baarin ulkopuolella.

Lisää aiheesta:

Kansanedustaja Timo Vornaselle kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta känniampumisestaTimo Vornasen oikeudenkäynti jatkuuSyyttäjä kansanedustaja Vornasen ampumatapauksesta: Kaikki olennainen näkyy videollaTimo Vornanen kertoo MTV:lle, miten tapahtumat johtivat ampumiseen kadulla: "Hän huusi tullessaan, että nyt saat turpaasi"Kansanedustaja Timo Vornanen näyttää itse MTV:lle, mitä karaokebaarin edessä tapahtui: "Olisin ampunut selvin päinkin"Timo Vornanen ampui baarin edustalla vuosi sitten – näin syyttäjä kommentoi kansanedustajan kohtaloa
Timo VornanenOikeudenkäynnitAseetVäkivaltarikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Timo Vornanen
  • 13:02
    Oikeudenkäynnit

    Kansanedustaja Timo Vornaselle kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta känniampumisesta

  • 05:29
    Ampumatapaukset

    Vornasen ampumisjutussa annetaan tänään tuomio

  • 15.11.19:48
    Ampumatapaukset

    Kuuntele Timo Vornasen Ihkusta soittama hätäpuhelu sanasta sanaan – päivystäjä turhautui

  • 14.11.14:58
    Ampumatapaukset

    Kiistakumppani trollasi rajusti Vornasta lennokkailla tarinoilla: "Mutta se ei ole laitonta"

  • 14.11.05:33
    Ampumatapaukset

    Näin tunteikkaasti Vornanen käyttäytyi heti ampumistapauksen jälkeen