Reserviläisliitto toivoo kunnollista keskustelua sotilaskoulutuksen saaneiden reserviläisten siviilipalvelukseen siirtymisen yleistymisestä. Kansanedustaja Touko Aalto kummasteli MTV:n Huomenta Suomessa, miten keskustelua auttaa se, että sekä Reserviläisliitto että puolustusministeri haukkuvat siviilipalvelukseen siirtyjiä rintama- ja reservikarkureiksi.
– Jos haluaa asiallista keskustelua, kannattaa keskustella asiallisesti. Eikä haukkua muita satunnaisesti tietämättä yhtään syitä, mitä kunkin kieltäytymisen takana on, Aalto jatkoi.
Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) kertoi maanantaina maanpuolustuskurssin avajaisten puheessa olevansa huolissaan reserviläisten hakeutumisesta täydennyspalvelun kautta siviilipalvelusvelvollisiksi. Niinistön mukaan reservikarkurit nakertavat Suomen järjestelmän uskottavuutta. Hän ei usko, että sadat reserviläiset ovat varusmiespalveluksen jälkeen "kokeneet sellaisen eettisen herätyksen, että aseellinen palvelus yhtäkkiä olisi vastoin heidän vakaumustaan".
Vihreiden varapuheenjohtaja Touko Aalto muistuttaa, että asevelvollisuus suoritetaan yleensä nuoressa iässä, jolloin omat elämänarvotkin ovat usein vasta kehittymässä.
– Kun armeijaan mennään, siihen vaikuttavat hyvin paljon perhe- ja ympäristötekijät sekä kaverit. Mutta kun tulee ikää, hankkii koulutusta, näkee elämää.. ylipäänsä pohtii omia valintojaan, niin tässä asioissa kuin muissakin, Aalto sanoo.
Aalto on itse käynyt armeijan ja pitävänsä sitä arvokkaana kokemuksena.
– Koin sen tärkeänä, että oma ymmärrys laventuu ja täyttää velvollisuudet. En tekisi toisin. Mutta kun pohdin sydämessäni omaa vakaumustani, niin olen enemmän sinut itseni kanssa, jos suorittaisin siviilipalveluksen. Koen voivani palvella isänmaatani paremmin jollain toisella tapaa kuin aseeseen tarttumalla. Uskon että aika moni muukin pohtii tällaisia asioita. Ihmiset, jotka menee armeijaan, ovat kovin nuoria, Aalto jatkaa.
