Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reijo etsii isäänsä – keitä ovat vanhassa kuvassa olevat sotilaat ja lotta?

Reijo Kummelus haluaisi tietää, kuka hänen isänsä oli. Vasemmalla Kummeluksen oma hääkuva, oikealla kaksi kuvaa Kummeluksen äidin nuoruudesta.
Reijo Kummelus haluaisi tietää, kuka hänen isänsä oli. Vasemmalla Kummeluksen oma hääkuva, oikealla kaksi kuvaa Kummeluksen äidin nuoruudesta.
Julkaistu 04.02.2017 07:04
Toimittajan kuva

Marjaana Wikman

marjaana.wikman@mtv.fi

Virolahdella asuva Marika Rikkola etsii isoisäänsä, jota ei ole koskaan tavannut. Kyseessä on hänen isänsä Reijo Kummeluksen isä, jota kukaan perheestä ei ole koskaan tavannut. Isoisästä on vain hajanaisia johtolankoja.

Reijo Kummelus kertoo, että isättömyys on ollut hänellä takaraivossa koko 74-vuotisen elämän ajan. Asia on kuitenkin ollut perheessä pitkään peikko, josta ei hiiskuttu sanaakaan.

– Yritin minä lapsena kysyä, mutta ei siitä puhuttu sanaakaan. 

Nyt aika on kuitenkin kypsä siihen, että isää uskalletaan etsiä. Julkinen etsintä alkoi, kun Kummeluksen oma tytär Marika Rikkola laittoi etsintäkuulutuksen Facebookiin.

Reijo-Kummelus-2Keitä ovat nämä ihmiset? Nainen oikealla on Kummeluksen äiti, mutta muista ihmisistä ei ole tietoa. Perhe korostaa, että kuvassa ei millään varmuudella ole Kummeluksen isä, mutta kuvassa olevat ihmiset voisivat johtaa heitä eteenpäin etsinnässä.

Asiasta ei hiiskuttu

Isänisän tiesivät ainoastaan isän äiti, mamma, ja hänen siskonsa. Molemmat ovat menehtyneet.

– Minäkin pienenä tyttönä kysyin isotädiltäni, että kuka se (isoisä) oikein on. Hän sanoi, että asiasta ei puhuta, Rikkola kertoo MTV Uutisille.

Kummelus kertoo kuitenkin lapsuutensa Virolahdella olleen hyvä, vaikka tuohon aikaan aviottomia lapsia ei pienellä paikkakunnalla montaa ollutkaan. 

– Eikä minua kiusattukaan, tai en ainakaan osannut siitä välittää. Oli niin paljon harrastuksia, hiihtelin paljon ja olin myös suvun ainoa lapsi; sain kaiken, mitä halusin, Kummelus kertoo ja nauraa remakasti päälle.

Ketä kuvissa on?

Tammikuussa Rikkola päätti isänsä luvalla laittaa sosiaaliseen mediaan etsintäkuulutuksen, johon hän liitti mamman albumista löytämänsä kuvat. Kuvissa on mamma ja kolme muuta ihmistä, mutta muiden ihmisten henkilöllisyydestä ei ole mitään tietoa.

– Mitään varmuutta siitä, että joku kuvassa olevista olisi isäni isä, ei ole. Mutta jos joku tuntisi edes jonkun kuvista, niin pääsisimme vähän eteenpäin asiassa.

Reijo-Kummelus-3

Yhden kuvan taakse on kirjoitettu nelivaljakko. Rikkola ei tiedä, mihin se viittaa – ehkä johonkin porukkaan, joka on kokoontunut useasti?

Kirkonkirjoihin on merkitty, että Kummelus on äitinsä avioton lapsi. Kummelus tietää ainoastaan, että hänen isänsä oli Kangasalta. Huhu kertoo, että ammatti saattoi olla maanviljelijä. Kummeluksella voi olla myös sisarpuolia isänsä puolelta. Mamma ei ikinä mennyt naimisiin eikä saanut muita lapsia.

– Jos niitä puolisisaruksia on, niin mielelläni tapaan – jos he vain haluavat tavata, Kummelus tuumii.

Mamma kuoli syksyllä 1986, isoisä oli menehtynyt jo sitä aiemmin.

– Tiedän tämän, koska mamma oli ottanut yhteyttä jostain syystä isoisään. Sieltä oli sitten kerrottu, että hän on kuollut, Rikkola kertoo.

Isä olisi halunnut tunnustaa lapsen

Kummeluksen isä olisi aikanaan halunnut tunnustaa lapsen omakseen, mutta mamman suku ei suostunut.

– Me emme ole perinnön perässä emmekä jälkeenpäin tunnustamisen, vaan haluamme ainoastaan tietää, kuka ja minkälainen henkilö tämä isoisä on ollut, tytär sanoo.

Samaa mieltä on myös isä:

– Jos hänellä on ollut hyvä ja varakas elämä, niin saapi olla! En minä niitä peruja tahdo.

Se tiedetään, että mamma oli muonituslottana Äänislinnassa, kun asemasotavaihe oli päällä – eli niihin aikoihin, kun Kummelus on saanut alkunsa. Reijo Kummelus syntyi syksyllä 1943.

– Ja olen lukenut Suomen Rintamamiehet -kirjaa, jonka perusteella sain selville, että siellä on ollut siihen aikaan Aunuksen ryhmä, ja sotamiehet ovat olleet viidennessä armeijakunnassa. Ehkä sillä alueella on ollut myös isänisäni, Rikkola miettii. 

Lisää aiheesta:

Kun Helga, 95, syntyi, hänen äitinsä jäi yksin – nyt hän haluaa selvittää sukumysteerinVuosikymmeniä piiloteltu salaisuus selvisi – Pekka, 67, löysi vihdoin oikean isänsä ja tapasi veljensä: "Rupesi leuka vapisemaan"Iran kuolevan mummon vihjaus pojalleen käynnisti hurjan tarinan – nyt vuosikymmenien epätietoisuus päättyi ja vaari löytyi: "Isäni vietti ensimmäisen isänpäivänsä tietäen, kuka hänen isänsä on"Tuntemattomasta sotavangista on muovautumassa isä ja isoisä Kuka on Pekan, 62, isä? ”Ilkeistä puheista huolimatta jatkan taistelua”Dna-testin tulos vahvisti Pekan, 62, epäilykset todeksi: "Jo lapsena mietin, ettei hän ole isäni"
Kotimaa
Tämän kuvan taakse oli kirjoitettu nelivaljakko. Olisiko se vihje eteenpäin?

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Nikotiinipussit

    Nikotiinipussien käyttö yleistynyt hälyttävästi Suomen nuorilla, sanoo asiantuntija

  • Eilen20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • Eilen19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • Eilen18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • Eilen18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa