Valmentaja Marjukka Suihkon mukaan Reetta Hurskeen SE-juoksusta voi vielä nipistää useita sadasosia.
Reetta Hurske on noussut hallikaudella uudelle tasolle. Tamperelainen on parantanut Suomen ennätystä 60 metrin aitamatkalla useaan otteeseen, ja vanhasta SE-ajasta on lähtenyt peräti sekunnin kymmenys.
Hurskeen viimeinen noteeraus 7,81 nosti hänet jo maailmantilastossa toiseksi. Se ei ollut kuitenkaan vielä täydellinen juoksu Hurskeen valmentajan Marjukka Suihkon mielestä.
– Olihan se erinomainen juoksu, mutta on siinä ihan reaktiosta lähtien mahdollisuuksia muutamia sadasosia saada pois, Suihko sanoo.
Tarkkasilmäinen valmentaja huomasi lähtöreaktion lisäksi monta kehityskohtaa, vaikka korostaakin, että kokonaisuutena juoksu oli mainio.
– Kun Reetta tuli ensimmäiseltä aidalta alas, se ei ollut edes nopeinta Reettaa, mitä ollaan nähty, Suihko kertoo.
Ensimmäinen aitavälikään ei sujunut valmentajan mukaan parhaalla mahdollisella tavalla, ja myös loppusuoralla oli otettavissa sadasosia pois. Kaikista pienistä kehityskohdista huolimatta tamperelainen alitti edellisen Suomen ennätyksensä jopa viidellä sadasosalla.
"Kovilla tehoilla"
Suihkon mukaan tärkein asia suojatin kehityksessä on ollut, että hän on pysynyt terveenä. Sen myötä harjoitteluun on pystytty tuomaan pieniä muutoksia.
– Tasonnosto tulee sieltä, että on tehty oikeanlaista voimaharjoittelua ja juostu kovaa aitoja harjoituksissa paljon.
Hurske ja Suihko tuntevat toisensa jo hyvin pitkältä ajalta, ja nyt yhdessä on uskallettu tehdä peliliikkeitä harjoitusohjelman suhteen. Ne ovat myös kantaneet hedelmää.
–Tiedetään, mitä on aiemmin tehty. Nyt on pystytty ja uskallettu kehittää vielä tekemistä. Ollaan siirrytty siihen, että se mitä tehdään, tehdään kovilla tehoilla. On myös uskallettu levätä välissä.
– Aiempina vuosina Reetta ei ole hirveästi voimaa tehnyt, mutta nyt sitä ollaan tehty monipuolisesti.



