Lionel Messi vertasi Real Madridin suurta tähtihankintaa heti Cristiano Ronaldoon – "Häntä on vaikea korvata"

Barcelonan tähtipelaaja Lionel Messi odottaa El Clasicoa Real Madridia vastaan jo innolla.
Barcelona ja Real Madrid lähtevät huippujännittävään El Clasicoon kutkuttavista asetelmista, kun joukkueet keikkuvat tasapistein koko La Ligan kärjessä. Keskiviikon huippuottelussa onkin suuret panokset jopa mestaruustaistelunkin kannalta.
Kumpikin suurseura aloitti kautensa jopa yllättävän nihkeästi, mutta viimeisten otteluiden aikana jättiläisten vire on ollut vahvaa, vaikka takavuosilta tutut murskavoitot ovatkin loistaneet poissaolollaan.
Viimeisten vuosien aikana El Clasicon keulakuvina ovat pyörineet jatkuvasti Lionel Messi ja Cristiano Ronaldo. Viime kaudella tilanne kuitenkin muuttui, kun Ronaldo jätti Real Madridin ja siirtyi Juventukseen.
Nyt täksi kaudeksi Real vahvisti viimein Ronaldon jättämää aukkoa Eden Hazardilla, joka saapui valkopaitoihin jättisummalla. Hazard ei kuitenkaan pelaa El Clasicossa loukkaantumisen takia.
– Hazardilla on paljon laatua. Hän on erilainen jalkapalloilija, joka pystyy horjuttamaan puolustusta. Hän on erilainen kuin Cristiano erilaisine ominaisuuksineen. Cristianoa on erittäin vaikea korvata, mutta Hazard on myös erinomainen pelaaja, Messi kehuu.
Keskiviikkoinen El Clasico pelataan Barcelonan kotikentällä Camp Noulla. Messin mielestä El Clasicoiden luonne vaihtelee suuresti sen mukaan, kenen kotikentällä ottelu pelataan.
– Kun me pelaamme Bernabeulla, tiloja syntyy enemmän. He (Real Madrid) hyökkäävät enemmän, koska heidän on kotijoukkueena pakko ja ihmiset kannustavat heitä siihen. Camp Noulla he pelaavat eri tavalla. Odottelevat hieman alempana, pelaavat tiiviimpänä ja iskevät vastahyökkäyksillä, koska heillä on todella nopeita pelaajia ylhäällä.
– Bernabeulla pelaamme 90 minuuttia tasaisesti. Täällä pelistä tulee lukitumpi ja monimutkaisempi, Messi jatkaa.
El Clasico on nähtävissä keskiviikkona C More Sport 1 -kanavalla sekä cmore.fi-suoratoistopalvelussa. Ottelun ennakkostudio alkaa kello 20.00, itse ottelu käynnistyy kello 21.00.
Juttua korjattu kello 19.48: Hazard ei pelaa El Clasicossa loukkaantumisen takia.
Uusimmat
-
23:52
Sarkozy sanoi harkitsevansa vetoomusta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen korruptiotuomiosa vuoksi
-
23:52
Pormestariksi pyrkivä Vartiainen ei tunnista kokoomuksen ristiriitoja: "Kaikki saavat olla niin konservatiiveja tai liberaaleja kuin haluavat"
-
22:49
Leijonat-sentteriltä jäätävä liigapaluu: 1+3 – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:28
Arviot jo kaksi viikkoa sairaalassa viettäneen prinssi Philipin tilasta synkkenevät – "Henkilökunta ja kuninkaallinen perhe rukoilevat yhdessä"
-
22:23
HPK palasi vakuuttavalle tielle – Ilves-luotsi Jouko Myrrältä ytimekäs murjaisu
-
22:13
Miten kirjekuoren sisällön voi lukea avaamatta sitä? Uusi tekniikka mahdollisti yli 300 vuotta vanhan sinetöidyn kirjeen lukemisen
-
22:04
Kärpät teki hurjan nousun sijaisjohdon alla – Mikko Mannerin paluu päättyi pettymykseen
-
21:54
Sarjakärki Lukkoa riivaa mystinen haaste – "Pelaamaan alettiin, kun oli pakko"
-
21:38
Poliisi etsii Turussa kadonnutta 11-vuotiasta Oskua: Kuva julki
-
21:37
Jelena Välben verenpaine tapissa venäläishiihtäjän käytöksen takia: "Olemme ottaneet puhelimet ennenkin pois!"
-
21:25
Ainakin 15 kuoli tuhoisassa kolarissa Kaliforniassa, 8-paikkaiseen katumaasturiin ahtautui liki 30 ihmistä: Katso video turmapaikalta
-
21:21
Marin Ylelle: Tartuntatautilakia syytä täsmentää, taustalla Avin ja STM:n erimielisyys – Kiuru varoittaa, että koronan tahti on Suomessa nyt ennenkokematon
-
21:17
Kiinaa pyydetään lopettamaan koronan peräaukkotestit, joilla etsitään "hiljaisia kantajia" – amerikkalaisdiplomaatit testattiin peräaukosta vahingossa, Kiina puolustautuu
-
21:16
Suomeen saapui viime viikolla laivalla yli 6000 ammattikuljettajaa, joilta ei vaadittu koronatestiä – matkustajat hämillään, miten ja ketkä Suomeen pääsevät
-
21:13
Mentalisti Noora Karma avautuu Pippa Laukalle: "Älä sano tätä muille..."
-
21:06
Valko-Venäjän oppositiojohtajaa uhattiin vankilalla ja lasten huostaanotolla – Svjatlana Tsihanouskaja pyytää Suomea Valko-Venäjän opposition avuksi
-
21:05
Kärpille harvinainen tappio – SM-liigakierroksella karut murskalukemat
-
20:48
MM-hiihtojen erikoisuus oli yllättää Krista Pärmäkosken: "Piti huutaa jo hyvissä ajoin"
-
20:25
SM-liigassa viritellään murskajaisia – maalitykki sortui sikailuun, Pelicans iskenyt jo viidesti
-
20:21
Kustannustuen suosio kasvoi yli 40 prosenttia toisella hakukierroksella
-
Lataa lisää