Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkeakoskelta paljastui harvinainen kalmisto: "Voidaan olettaa, että paikalle on haudattu paikallinen merkkihenkilö"

Valkeakosken kalmistosta löytynyt rautakautinen miekka.
Valkeakosken kalmistosta löytynyt rautakautinen miekka.Handout
Julkaistu 22.06.2017 15:11(Päivitetty 22.06.2017 17:24)

MTV UUTISET – STT

Valkeakosken Haukilasta löytyi kesäkuussa laaja rautakautinen polttokenttäkalmisto. Kalmisto löytyi, kun Pirkanmaan maakuntamuseo tutki metallinetsijöiden paikantaman rautakautisen miekan sijaintipaikkaa. Maakuntamuseo tutki aluetta kesäkuun puolivälissä kymmenen päivän ajan.

Kalmistoon oli kätketty roviolla poltettujen vainajien jäännöksiä ja hautausrituaaliin kuuluneita esineitä. Miekan lisäksi löydettiin kirves, punnus ja pronssiesineen katkelma.

valkeakoski kartta
Kalmisto löytyi täältä.MTV Uutiset, Stt

Paikalta löytyi myös keramiikka-astioiden kappaleita ja palaneita luita, joiden joukossa on karhun kynsiä. Kynnet viittaavat siihen, että vainaja oli asetettu roviolle karhuntaljan päälle. Löydöt ajoittuvat viikinkiajan keskivaiheille, noin 900-luvulle.

Pirkanmaan maakuntamuseo kuvailee löytöä merkitykselliseksi Suomen mittakaavassa. Suomesta on löytynyt aiemmin yhdeksän kalmistoa, joissa on ollut karhun kynsiä.

– Valkeakosken rautakautisesta kalmistosta kesäkuussa 2017 löytyneitä karhunhampaita.Valkeakosken kalmiston karhun kynsiäHandout

Juuri karhun kynnet ovat erittäin mielenkiintoinen löytö. Nyt niitä löytyi kolme. Ihan joka henkilöä ei ole haudattu karhuntaljan päällä. Voidaan olettaa, että paikalle on haudattu paikallinen merkkihenkilö tai päällikkö. Tämän puolesta puhuvat myös muut esinelöydöt, maakuntamuseon tutkija Ulla Moilanen sanoo.

"Kyllä tämä on hyvin erityinen paikka"

Polttokenttäkalmisto oli yleinen hautaustapa ennen kristinuskon saapumista Suomeen. Vainajat poltettiin roviolla esineiden kanssa. Samaan kalmistoon laitettiin usein monta ihmistä.

– Esimerkiksi saman suvun, kylän tai yhteisön ihmisiä, Moilanen luettelee.

Vielä on liian aikaista sanoa, miten monta hautausta alueella on tehty. Moilanen sanookin, että alue on laaja ja siinä olisi paljon tutkimuspotentiaalia.

– Sanoisin, että kyllä tämä on hyvin erityinen paikka. Kohde on hyvällä sijainnilla Vanajaveden rannalla, mistä on ollut hyvät kulkuyhteydet moneen paikkaan. Alueesta on helposti voinut syntyä keskus, Moilanen sanoo.

Viime syksynä Haukilan alueelta löytyi yli 80 hopearahaa.

Lisää aiheesta:

Tällaisia aarteita metallinetsijät löytävätTörkeät varkaat iskivät Liedossa yli tuhatvuotiseen hautapaikkaan – viikinkiajan esineitä vietySofian pihalta Salosta tehtiin ikivanha löytö: "Mikä siellä törröttää..."Merkittävä hautalöytö 500-luvulta paljastui tv-kuvauksissa – Pirkanmaan "soturihaudassa" keihäänkärkiä, miekansäiliä ja putkikirveitäSuomalainen metallinetsijä löysi omilta mailtaan viikinkiaikaisen miekan – löytö johdatti tutkijat todellisen harvinaisuuden äärelle Kuvagalleria: Kolmipäisen kotkakorun löytöpaikalta – "tajusin heti löydön ainutlaatuisuuden"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:00
    Veneet ja laivat

    Oton, 12, uskomaton taidonnäyte: rakensi oman veneen!

  • 06:00
    Politiikka

    MT-kysely: Antti Lindtman on suomalaisten suosikki seuraavaksi pääministeriksi

  • 05:58
    Politiikka

    HS-gallup: Perussuomalaisten suosio elpyy

  • 05:32
    Asian ytimessä.doc

    Miljonääri-Sture paljastaa menestyksen salaisuuden: "Sieltä se raha tulee"

  • Eilen23:27
    Eurojackpot

    Eurojackpotista Suomeen yli 190 000 euron potti