Raquel Alvo Santosin muuttaessa lapsena Portugalista Suomeen häntä kiusattiin koulussa. Hän kuitenkin selviytyi siitä vahvana ja on nykyisin lajinsa wellness fitnessin huippu matkalla Suomen mestarina MM-kisoihin sekä paljon muuta.
Raquel Alvo Santos asui varhaisvuotensa Portugalissa. Hänen äitinsä on suomenportugalilainen, isä portugalilainen. Alvo Santosin perheellä oli hänen lapsuudessaan tiukkaa.
– Piti miettiä, onko varaa ostaa joku lelu tai karkkeja, Alvo Santos, 24, kertoo.
Nuoren tytön elämä muuttui 10-vuotiaana Suomeen vuonna 2010 muuttaessa. Hän hiljentää kertomalla, mitä hän joutui ensin kokemaan.
– Alku oli koulukiusaamista, mikä oli minulle rankka paikka.
Suomen kielen uudessa asuinmaassaan oppinut Alvo Santos kuitenkin selvisi ikävistä kokemuksistaan.
– Sanoisin, että lukion aikoihin 2015 tuntui, että nyt olen asettunut ihan täysin tähän maahan. Kaikki kiusaajat jäivät yläasteelle. Se oli osa minun elämääni ja sekin on tehnyt minusta vahvemman ihmisen henkisesti.
Pääkaupunkiseudulla asustanut Portugalin ja Suomen kaksoiskansalainen on nykyisin kiitollinen.



