Ranskassa jatkuivat perjantaina jo päiviä kestäneet suurmielenosoitukset.
Hallituksen työlakiuudistuksia vastustavat protestit ovat keränneet yli 100 000 ihmistä lakkoihin ja protesteihin. Mielenosoitukset ovat paisuneet suurimmiksi pariin vuosikymmeneen ja ajaneet maan arkielämän kaaokseen.
Protestoijat ovat muun muassa estäneet polttoainekuljetuksia, mikä on aiheuttanut polttoainepulaa tuhansilla bensa-asemilla.
Lakon takia kolmasosa maan bensa-asemista on jäänyt ilman polttoaineita ja asemille on kertynyt isoja jonoja. Maan lentoyhtiö Air France kehotti lentoyhtiöitä tankkaamaan koneensa ulkomailla bensapulan takia.
Viimeisiä bensoja autoonsa Pariisissa tankannut Pierre Jata oli protestoijien puolella häiriöstä huolimatta.
– Tämä on hallituksen syytä. Tuen protestoijia, vaikka olen ärsyyntynyt, sanoi Jata.
Ammattiliitto uhkaa häiritä EM-kisoja
Kiistelty lakiehdotus mahdollistaisi, että yritykset voisivat pidentää työaikoja ja irtisanoa ihmisiä nykyistä helpommin. Myös ylityökorvauksia laskettaisiin.
Liittojen pelko on, että lakiuudistus antaa liikaa valtaa yrityksille ja lisää työttömyyttä. Ammattiliitot hermostuivat toukokuussa erityisesti sen jälkeen, kun sosialistihallitus hyväksytti työlain poikkeusmenettelyllä. Jo valmiiksi epäsuosittu hallitus on saanut maksaa nyt liikkeestä ison hinnan.
