Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ranskan F1-kisan jälkipyykki: Mitä Verstappen olisi saanut Vettelin tekemästä törttöilystä?

xpbimages.com
Julkaistu 25.06.2018 16:20

MTV SPORT

Miksi Sebastian Vettel sai vain viiden sekunnin aikarangaistuksen Valtteri Bottaksen kisan pilaamisesta Ranskan F1-kisassa ja miten tuomaristo olisi kohdellut tuhlaajapoika Max Verstappenia vastaavassa tilanteessa? Tätä pui GP:n jälkeinen Pitstop selostaja Niki Juuselan johdolla.

C Moren asiantuntijoina kuultiin tällä kertaa kisainsinööriä ja tallipäällikköä, kun Ossi Oikarinen ja Marko Koiranen avasivat näkemyksiään viikonlopun tv-lähetyksissä.

Vettelin saama viiden sekunnin sakko tuntui naurettavan pieneltä, kun Ferrari-kuski pystyi siitä huolimatta ajamaan maaliin viidentenä uhriksi joutuneen Bottaksen jäädessä seitsemänneksi. Oikarisen mukaan tulkinnan taustalla näkyvät FIA:n muuttuneet rangaistuskäytännöt.

– Oikeastaan tänä vuonna ollaan nähty se, että tuomaristo on ottanut vähän rennomman linjan rangaistuksiin eikä niitä jaeta enää niin helposti. Toinen homma on se, että kun rangaistuksia tulee, ne ovat pienempiä, Oikarinen taustoittaa.

– Mutta toki tuollaisesta tilanteesta joku sanktio pitää olla, koska muutenhan ajaminen menee aivan täyteen anarkiaan, aletaan tönimään kaveria ja sitten kysytään, että mihin se raja vedetään.

LUE MYÖS NÄMÄ:
Ranskan GP:n topit ja flopit: Räikkösen jäähyväisiltä tuntunut kisa toi vanhan Kimin esiin


Lewis Hamilton käänsi Schumi-ennätyksen Räikköseen – "En tiedä, tietääkö Kimi tätä"​​​​​​​

No nyt! Max Verstappenilta jäätävä kuitti lehdistölle – täräytti huikean vastauksen Vettelin rangaistustivailuun​​​​​​​

Juusela esittää Marko Koiraselle kysymyksen, olisiko Vettelin tempusta F1-lehdistöä piikitellyt Verstappen päässyt yhtä vähällä.

– Tällainen se ihmismieli on. Se on ihan totta, että jos tämä olisi ollut Maxin aiheuttama paketti, niin sanoisin, että se rangaistus olisi ollut ihan eri kuin se viisi sekuntia, Koiranen arvioi.

– Okei, siellä on taustalla niin hyvässä muistissa kaikilla, mitä siellä on tapahtunut, ja siitä on Maxia varoitettu, että sieltä tulee kovaa sanktiota, jos hän hölmöilee vielä. Näin se ei saisi olla, mutta näin se vain on, pikkuformuloissa toimiva Koiranen lisää.

Kisan voiton nappasi Mercedeksen Lewis Hamilton, joka nousi nyt Vettelin ohi MM-johtoon 14 pisteen turvin. Kimi Räikkönen oli Verstappenin jälkeen kolmas.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen rangaistus epäilyttää F1-mestaria: "Jos hän olisi osunut Bottakseen, se olisi ollut pienempi"Sebastian Vettelin virheet ovat kostautumassa – Verstappenin kuitti osui ja upposiHamilton puolusti Vetteliä julkisesti – totuus tuli kuitenkin ilmi kulissikeskustelusta Verstappenin kanssa"Edes Räikkönen ei tajunnut miksi on podiumilla" – Red Bull -pomo raivona kohutuomiostaMika Salo vastaa Verstappenin kritiikkiin: miksi vain Red Bull -kuskia rangaistiin?Vettelin rike helppo osoittaa – runsaasti F1-dataa tulkinnan jatkeena
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"