Tapaus on kuohuttanut Ranskaa. Uhriksi joutuneesta Gisele Pelicot'sta on tullut feministinen sankari.
Ranskaa kuohuttaneessa sarjaraiskaustapauksessa on tarkoitus antaa tänään tuomio. Dominique Pelicot, 72, huumasi vuosien ajan vaimoaan ja antoi kymmenten miesten raiskata tämän.
Gisele Pelicot'sta, 72, on tullut oikeudenkäynnin myötä feministinen sankari Ranskassa ja muuallakin.
Hänellä olisi ollut oikeus suljettuun oikeudenkäyntiin, mutta hän valitsi julkisen oikeudenkäynnin ja on todistanut oikeudessa raiskaajiensa läsnäollessa.
Dominique Pelicot'n lisäksi syytettyinä on 50 miestä, jotka ovat iältään 27–74-vuotiaita.
Lue myös: Gisèle Pelicot joutui tietämättään lähes sadan miehen raiskaamaksi – näin he ovat selittäneet tekojaan
Dominique Pelicot on tunnustanut huumanneensa toistuvasti nykyistä ex-vaimoaan, jotta hän ja kymmenet muut pystyivät raiskaamaan tätä. Hän oli värvännyt internetistä itselleen ennestään tuntemattomia miehiä tätä tarkoitusta varten.
Rikokset tapahtuivat Mazanin pikkukaupungissa Etelä-Ranskassa vuosien 2011 ja 2020 välillä.
Dominique Pelicot'n rikokset paljastuivat syksyllä 2020, kun hän jäi kiinni kuvien ottamisesta naisten hameiden alta ruokakaupassa.
Seuranneessa tutkinnassa poliisi löysi hänen tietokoneeltaan tuhansia kuvia ja videoita miehistä raiskaamassa Gisele Pelicot'ta.
Lue myös: Vuosien ajan Gisèle huumattiin uneen, ja kymmenet miehet raiskasivat hänet – aviomies katsoi vierestä
Feminismin keulakuva
Oikeudenkäynti alkoi Avignonissa syyskuussa. Oikeustalon ulkopuolelle on kerääntynyt oikeudenkäynnin aikana joka päivä naisia osoittamaan tukeaan Gisele Pelicot'lle.