Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rallitähti sairastui koronaan – MM-ralli jää väliin: "Satuttaa"

Andreas Mikkelsen sairastui koronavirukseen.
Andreas Mikkelsen sairastui koronavirukseen.imago images / Eibner/ All Over Press
Julkaistu 18.05.2021 08:22
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin MM-sarjan WRC2-luokkaa johtava Andreas Mikkelsen joutuu jättämään Portugalin MM-rallin väliin koronavirustartunnan vuoksi.

Mikkelsen kertoo videoblogissaan, että koronatesti on tuottanut hänelle positiivisen tuloksen. Mikkelsen tunsi lieviä sairastumisen oireita viime viikon torstaina.

– Olen luonnollisesti erittäin pettynyt siitä, että Portugalin ralli jää minulta väliin. Mutta aiomme palata Sardinian rallissa.

– Oloni on melko hyvä. Minulla on vain kurkkukipua sekä hieman päänsärkyä ja kuumetta, mutta muuten olo on ihan hyvä, Mikkelsen kertoo.

Tulevana viikonloppuna ajettavassa Portugalin MM-rallissa on kova kattaus WRC2-luokassa. Kilpailussa ovat mukana muun muassa suomalaiset Esapekka Lappi ja Teemu Suninen, Citroen-kuljettaja Mads Östberg ja Hyundain nuori lupaus Oliver Solberg.

– Tämä satuttaa enemmän henkisesti. On todella vaikeaa istua kotona, kun kaikki muut ovat Portugalissa valmistautumassa ralliin, Mikkelsen harmittelee.

– Sekin satuttaa, että pistän tiimini hankalaan tilanteeseen. Olen erittäin pahoillani, mutta toisaalta näitä asioita on vaikeaa hallita, Toksport-tallin Skodalla kilpaileva norjalainen lisää.

Mikkelsen ei tiedä tarkkaan, missä tilanteessa hän on altistunut virustartunnalle. Hän oli reilu viikko sitten Italiassa seuraamassa Targa Florio -rallia.

– Epäilen, että sain tämän joko Italiassa ja paluumatkallani Italiasta.

Lisää aiheesta:

MM-rallin koronasoppa sakenee – WRC-talliin kytköksissä olevan tiimin kaikki jäsenet eristyksessäKorona iski rallin maailmanmestariin – pojalta jää seuraava MM-ralli väliin: "Olen järkyttynyt – olemme nähneet, mitä virus voi tehdä"WRC-debyyttiinsä valmistautuvan superlahjakkuuden kartturilla on korona: kokenut nuotinlukija hyppää hätäavuksi Suomen MM-ralliinMeksikon MM-ralli jää tyngäksi – sunnuntaina ei ajeta kilpaaToyotan supertähti kilpailee Meksikon MM-rallissa kallella kypärin: koronavirus huolettaa – "Ei tunnu kovin hyvältä" Uusi osa petti ja johti keskeytykseen – Teemu Sunisen ralli jatkuu lauantaina
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • ti10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    MM-ralli

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!