Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raju kaatuminen jätti jälkensä – Reetta Hurske varmisteli mestariksi: "Ei uskalla hyökätä"

Reetta Hurske voitti uransa toisen sisäratojen Suomen mestaruuden sunnuntaina Tampereella.
Reetta Hurske voitti uransa toisen sisäratojen Suomen mestaruuden sunnuntaina Tampereella.Lehtikuva
Julkaistu 18.02.2024 18:33
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Reetta Hurske teki sen, mitä odotettiinkin, kun hän juoksi 60 metrin aitojen Suomen mestariksi sunnutaina Tampereella. Viime viikolla rajusti Puolan Torunissa kaatunut Hurske sanoi juoksun olleen hurjan rytäkän jäljiltä varovaista.

Hurske juoksi finaalissa ajan 8.06 ja jätti kakkoseksi ehtineen Nooralotta Nezirin kymmenyksen päähän. SM-pronssia vei Vilma Mäki. Aiemmin alkuerässä Hurske kellotti ajan 8.02. Viime kaudella ennätyksensä 7.79 juosseelle Hurskeelle sunnuntain ajat olivat vaatimatomia.

– Alkueräjuoksuun olen ihan tyytyväinen, että sain tasapainoisen juoksun tuohon. Olisin toivonut, että olisi mennyt alle kahdeksan, mutta tänään ei sitten vain mennyt. Ei voi mitään.

LUE MYÖS: Rajusti kaatunut Reetta Hurske julkaisi paljonpuhuvan kuvan – "Muija parsittu kasaan"

LUE MYÖS: Reetta Hurskeen tilasta päivitys – tällaista jälkeä raju tärsky aiheutti

Tampereen Pyrintöä edustavan Hurskeen lähtökohdat SM-hallikisoihin olivat vaikeat. Hurske joutui jäämään pois kauden ensimmäisistä kisoistaan sairastelun vuoksi ja viime viikolla Puolan Torunissa matka päättyi kolmanteen aitaan, johon Hurske törmäsi rajusti pää edellä. Sunnuntaina Hurske juoksi ensimmäistä kertaa maaliin saakka tällä hallikaudella.

– Sanotaanko, että viime viikolla startti oli parempi, mutta nyt pääsin maaliin, Hurske vertaili. 

– Onhan se aika varovaista ja varman päälle vetämistä, mutta Suomen mestaruus. Niitä ei ole hallissa kuin yksi ennen tätä. Se tyydyttää jonkin verran.

Pika-aidoissa kolhut ovat arkipäivää, ja Hurskekin on kaatunut aiemmin. Viime viikon rysäys oli kuitenkin rajuudessaan poikkeuksellinen.

– Nyt alkaa olemaan vauhdit sen verran kovia, että kun osuu ja lähtee kaatumaan, ei siinä oikein mitään pysty tekemään, Hurske kuvaili.

– Kyllä sen siinä tajuaa, kun jalka jää kiinni aitaan, että nyt mennään, että yritetään selviytyä. Totta kai harmittaa, kun lähti niin hyvin liikkeelle, ja kun alkukausi on ollut niin hankala. Olisi saanut hyvän juoksun, mutta se jäi nyt odottelemaan. 

1:43Reetta Hurske kaatuu todella vaarallisesti aitaan – kasvot ottavat rytäkässä osumaaReetta Hurskeen kisa Puolan Torunissa päättyi hurjannäköiseen kaatumiseen.

Hurjan näköinen kaatuminen jätti jälkensä Hurskeen tekemiseen, eikä tamperelainen ole täysin toipunut rytäkästä. Aitojen yli varmisteluun kului sunnuntaina aikaa, kuten myös Hurskeelle poikkeuksellisesti heikkoon lähtöön.

–  Ei uskalla hyökätä aidalle ja siihen menee aika paljonkin sadasosia. Lähtöpää takkusi tänään. Siihen se kaatui, Hurske manasi.

– Aika pitkään sai olla valmiit-asennossa ja alkusileä oli tänään tahmea. Oikeastaan kaikki, mitä ennen ekaa aitaa voi tapahtua oli tänään aika surkeaa.

137243753Reetta Hurske kertoi juoksunsa olleen varovaista ja varman päälle vetämistä.Lehtikuva

Nyt kun kauden ensimmäinen maaliin saakka juostu kilpailun on takana, on aika kääntää katseet tulevaan. Hurske on lunastanut paikkansa maaliskuun alussa kisattaviin sisäratojen MM-kilpailuihin Glasgow´ssa. MM-otatusta ennen Hurske kilpailee vielä kertaalleen ensi perjantaina Madridissa. Valmistautuminen MM-kisoihin jää kaikkea muuta kuin optimaaliseksi.

– Totta kai se nyt harmittaa, että se ei ole ollut ihan sellainen kuin pitäisi olla. Mutta mitä mää tässä nyt enää itken, kun ei sille voi enää mitään tehdä. Yritetään saada tästä hallikaudestsa niin paljon irti kuin voi saada.

– Onhan se fyysisesti ja henkisesti haastavaa, että ei ole oikein pystynyt sellaista treenipätkää tekemän pitkään aikaa kaikkien hankaluuksien jälkeen. Arvokisat on aina arvokisat, ja koen, että olen ihan hyvä kilpailija. Katsotaan mitä siellä tapahtuu.
 

Lisää aiheesta:

Reetta Hurske manasi: "En päässyt oikein mihinkään"Topi Raitanen sai usein unelmoimansa kisan – sitten tuli kiireLotta Harala soitti ennätyksen tehtyään Suomeen ja muutti suunnitelmaa – aiturilla on herkullista kerrottavaaLotta Haralan kymmenen vuoden unelma lähellä toteutua – laskutoimitus paljastaa herkullisen asetelman: "Mulle tosi iso juttu"Reetta Hurskeen raju pettymys purkautui kyyneliin: "Olen paremmassa kunnossa"Annimari Korte hurjaan ennätykseen kipujen keskeltä – pystyy hädin tuskin istumaan, autolla ajaminenkin vaatii erityisjärjestelyä: "Koetan olla ajattelematta sitä"
YleisurheiluReetta HurskeUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • pe14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • pe07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos