Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rajavartiolaitos vastaa itärajan aidalle netissä naureskelleille: ”Mitoitettu kestämään kaatamisen ihmisryhmän ryntäyksellä”

6:33Itärajalle rakennetaan esteaitaa – MTV ImatrallaItärajalle rakennetaan esteaitaa – MTV:n kuvissa Imatralta käy ilmi, miten järeitä perustuksia paikalle rakennettiin.
Julkaistu 18.05.2023 11:57
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Rajavartiolaitos Imatralle rakennuttama pilottiaita herätti sosiaalisessa mediassa naureskelua ja ihmettelyä.

Kritiikissä keskeneräistä aitaa ei pidetty havainnekuvaa vastaavana. Rajavartiolaitoksesta kommentointi perustuu kuitenkin vajavaisiin tietoihin.

– Rajavartiolaitoksen julkaisema kuva keskeneräisestä aidasta ei valitettavasti anna oikeaa kuvaa esteaidan ominaisuuksista, Rajavartiolaitos kirjoittaa tiedotteessa.

Lue myös: Rajavartiolaitos julkaisi kuvan itärajan esteaidasta – some riehaantui: "Päiväkodin aita, kanaverkko"

Este noin nelimetrinen, tunkeutuminen läpi hankalaa

Raja-aidalla varaudutaan esimerkiksi tilanteeseen, jossa Suomeen kohdistuisi laajaa tai välineellistettyä laitonta maahantuloa. Aita on kolme metriä korkea metalliverkkoaita, jonka kanssa on kaksi lieriöestettä. Aitarakenne on kokonaisuudessaan noin nelimetrinen.

Esimerkiksi Baltian maissa käytettävät rajaesteaidat ovat Rajavartiolaitoksen mukaan hyvin samanlaisia kuin nyt rakennettava pilotti.

– Aidan syvälle ulottuvat ja vankat perustukset, aitatolpat ja teräsverkkoelementti on mitoitettu kestämään kaatamisen ihmisryhmän ryntäyksellä sekä välittömän läpi tunkeutumisen, Rajavartiolaitos kuvailee.

Twitterissä Rajavartiolaitos kuvailee, että aidalla on ”vankka ja syvä perustus sekä jykevät aitatolpat. Paksut aitalangat eivät ole helposti katkaistavissa”.

Jos joku yrittäisi ylittää, läpäistä tai alittaa esteaitaa, esteaitakokonaisuuteen kuuluva tekninen valvonta antaisi hälytyksen ja partiot ajaisivat tietä pitkin paikalle.

Lue myös: MTV Uutiset Imatralla: Tältä näyttää itärajan aitatyömaalla – "Kamerat ja aita eivät ota ketään kiinni"

Raja: Kokemusten mukaan välttämätön ihmisjoukkojen hallinnassa

Rajavartiolaitos on arvioinut, että itärajan esteaidan hankintahinta olisi noin 1,9 miljoonaa euroa kilometriltä. Hinnasta noin 70 prosenttia syntyisi aidan ja sen perustusten materiaali- ja rakennuskustannuksista. Hanke on kilpailutettu.

Rajavartiolaitos korostaa, että aita on sille tärkeä.

– Muiden EU-valtioiden kokemusten mukaan esteaita on välttämätön ihmisjoukkojen hallinnassa, Rajavartiolaitos luonnehtii Twitterissä.

Lue myös: MTV Uutiset vieraili paikalla, jonne järeä raja-aita pian nousee: "Osa maanomistajista on todennut, että olipa jo aikakin"

2:04Raja-aidan kolmen kilometrin testivaihe rakennetaan Imatralle – rakentaminen alkaa ensi keväänäRaja-aidan kolmen kilometrin testivaihe rakennetaan Imatralle. Tällainen heppoinen raja-aita paikalla oli ennen pilottia.

Lisää aiheesta:

Eläimet pääsevät läpi itärajan esteaidasta, ihmiset eivät – aitaa tulossa 140 kilometrin matkalleRajavartiolaitos itärajan aidan lisärahoituksesta: Erittäin tervetullut, kun ottaa huomioon turvallisuustilanteenItärajan esteaitaa on kritisoitu heppoiseksi – näin vastaa hankepäällikköPilkattu "kanaverkko" sai päälleen natolankaa – tältä Imatran uusi raja-aita näyttää nytRajavartiolaitos julkaisi kuvan itärajan esteaidasta – some riehaantui: "Päiväkodin aita, kanaverkko"Piikkilankaa, kameroita ja reilusti korkeutta – havainnekuva ennakoi itärajan aitaa: "Tulisi kestää Suomen erikoisolosuhteet"
RajavartiolaitosVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rajavartiolaitos
  • 9.9.13:44
    Rajavalvonta

    Ihminen ylitti laittomasti itärajan Pohjois-Karjalassa – haki turvapaikkaa

  • 5.9.13:38
    Suomi

    Suomi lähettää Latvian rajalle apua

  • 3.9.11:48
    Rajavalvonta

    Joku ylitti rajan luvattomasti Venäjälle – rajavartiosto tutkii

  • 1.9.17:59
    Poliisi

    Poliisi varautui moottoripyöräjuhliin – kymmeniä käännytettiin rajalta

  • 30.8.09:32
    Helsinki-Vantaa

    Helsinki–Vantaan poliisioperaation syy selvisi: Bandidos