Entinen elokuvatuottaja Harvey Weinstein kutsui itseään unohdetuksi mieheksi ensimmäisessä antamassaan haastattelussa yli vuoteen.
Harvey Weinsteinin, 67, mielestä hänet pitäisi muistaa mahdollisuuksista, jotka hän antoi naisnäyttelijöille ja -ohjaajille, eikä häntä kohtaan nostetuista seksuaalisyytteistä.
– Kukaan muu ei ole tehnyt yhtä paljon naisten ohjaamia elokuvia kuin minä. Tai elokuvia, jotka kertovat naisista. Enkä puhu tästä päivästä, jolloin se on muotia, vaan 30 vuotta sitten tehdyistä elokuvista. Tein niin ensimmäisenä, olin edelläkävijä, Weinstein sanoi New York Post -lehden haastattelussa.
– Työni on unohdettu, Weinstein lisäsi.
Oikeudenkäynnin, jossa Weinsteinia syytetään raiskauksista, on määrä alkaa muutaman viikon päästä. Weinstein antoi haastattelun päivän sen jälkeen, kun hän oli ollut selkäleikkauksessa. Hän loukkasi selkärankaansa auto-onnettomuudessa viime elokuussa.
Haastattelussa hän mainitsi erikseen Oscar-palkitun näyttelijä , jonka palkkio -elokuvasta oli 10 miljoonaa dollaria vuonna 2003. Miramax-elokuvastudiota silloin vielä johtanut Weinstein pitää palkkiota merkittävänä.
