Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Räikkösen pomolle tyly tölväisy – "Ferrari tarvitsee Wolffin tai Hornerin"

Maurizio Arrivabenen asemaa tallipäälikkönä on kyseenalaistettu ailahtelevien tuloksien myötä.
Maurizio Arrivabenen asemaa tallipäälikkönä on kyseenalaistettu ailahtelevien tuloksien myötä.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 23.10.2018 10:00

Christian Soininvaara - MTV SPORT

Ferrarin johtamismenetelmät ovat nousseet otsikoihin viime kisojen aikana ailahtelevien tulosten myötä. Ex-kuljettaja Mark Webber heitti Twitterissä ilmoille mielenkiintoisen lausahduksen, joka kohdistuu Ferrarin tallipäällikköön Maurizio Arrivabeneen.

Ylälaidan videolla pohdintaa Ferrarin mestaruushaaveiden hupenemisesta.

Webber korostaa twiitissään tallijohtamisen merkitystä ja laukoo kovan väittämän Ferrarin tallipäällikön asemasta.

– Erityisen pitkällä kaudella, niin kuin F1-sarja on, kuljettajien johtaminen on elintärkeää. Ferrari tarvitsee Totoa (Wolff) tai Christiania (Horner) johtamaan tallia. Mestaruustaisto voisi olla vielä elossa minun mielestäni, Webber twiittasi pusuhymiön kera.

Ferrarin johtamista on arvosteltu kauden mittaan lukuisten strategisten epäonnistumisten takia. Myös Arrivabene on saanut osakseen kritiikkiä. 61-vuotias italialainen kommentoi epäonnistuneiden kilpailuiden jälkeen, että jos jota kuta on syyttäminen, se on hän itse.

Ferrari sai helpotusta Yhdysvaltain GP:ssä, kun Kimi Räikkönen ajoi voittoon ennen Max Verstappenia ja mestaruudessa kiinni olevaa Lewis Hamiltonia. Sebastian Vettel säilytti ohuen mestaruushaaveensa Hamiltonin kolmannen sijan johdosta. Valmistajien MM-taisto on myös vielä auki. Mercedes johtaa Ferraria 66 pisteellä.

F1-sarja jatkuu tulevana viikonloppuna Meksikon osakilpailulla.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas bussin alle? F1-kohupomo tykittää: "5–6 kuskia olisi voinut voittaa maailmanmestaruuden Mercedeksellä"Kosiskelua ilmassa? Sebastian Vettelin entiseltä tallipomolta raju heitto: ”Hänellä ei ole tulevaisuutta Ferrarilla”Ferrarin sekoilu pomojen syytä? – "Historiallisen huonot välit"Ferrarin entinen pääjohtaja kritisoi Arrivabenea: ”Bottas ei tehnyt mitään väärin, voitimme mestaruuksia noin!”Tallipomolta topakka linjaus Räikkösen ja Vettelin sopimusasioihinFerrari-pomon toivomaa työrauhaa ei kuulu – Italiassa spekuloidaan taas
Maurizio ArrivabeneFerrariF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maurizio Arrivabene
  • 16.05.201912:48
    F1

    Ferrarin ex-pomo pyytää faneilta kärsivällisyyttä: “Olen ollut vapaaehtoisesti hiljaa”

  • 27.01.201909:03
    F1

    Maurizio Arrivabenen luottomies jätti Ferrarin – tämä nainen näkyy jatkossa tv-haastatteluiden taustalla

  • 13.01.201919:06
    F1

    Ferrari-perheen jäsen kertoo Maurizio Arrivabenen potkuista: "Asiasta päätettiin jo ennen joulua, mutta päätimme olla paljastamatta"

  • 10.01.201909:25
    F1

    F1-legenda ottaa kantaa Ferrarin ratkaisuun: "Tallipomo saa aina syyt – minä olisin pitänyt Kimi Räikkösen"

  • 08.01.201906:20
    F1

    Ossi Oikarinen näkee Ferrarin päätöksessä ison uhkakuvan – "Tuntuu olevan hirveä kiire koko ajan"