Radiojuontaja lähetyksessä: Studioon virtasi pennin kolikoita
Tauno Vainio kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, kuinka kuulijat innostuivat hänen radiokilpailustaan.
Tammikuussa 1964 Tauno Vainio sai ensimmäisen kerran tehdä Kello viiden tee -ohjelman. Vainio sai pari vuotta taivutella esimiestään Antero Alpolaa, ennen kuin tämä myöntyi hänen ideaansa.
– Hän sanoi, että älä nyt tuollaista tule tänne puhumaan. Eihän kukaan kello viideltä rupea kuuntelemaan radiota. Silloin on kaikki muut jutut, kaupassa käydään ja ruokaa laitetaan, Vainio muisteli.
Kello viiden tee oli suora lähetys, ja Vainio sai siihen täysin vapaat kädet. Monta kertaa se oli niin sanottu sirpaleohjelma, johon Vainio keräsi ajankohtaisia aiheita ja sopivaa musiikkia. Hän alkoi vetää myös erilaisia leikkejä ja kilpailuja.
– Ne olivatkin hyvin hauskoja. Minä ilmoitin ohjelman alussa: kuulijat, nyt minulla olisi tällainen idea. Tuokaa tänne kolikoita niin paljon kuin teillä saattaa kotona olla, Vainio kertoi.
Ei kestänyt kauan, kun vahtimestari soitti, että alakerrassa on hirvittävä jono ihmisiä. Hän pyysi Vainiota ilmoittamaan, ettei kolikoita saa enää tuoda.
– Voittaja oli muistaakseni sellainen henkilö, jolla oli ämpärillinen yhden pennin kolikoita, Vainio sanoi.
Klikkaa kuvaa ja katso päivän lähetyksestä, mistä radio- ja tv-viihteen seura Studio Kymppi on saanut nimensä.
Uusimmat
-
10:29
Kotimaan lentojen matkustajamäärät tavanomaiset – MTV seuraa junalakkoa
-
10:19
Kevätpäiväntasaus heittää hyvästit talvelle – päivä ja yö yhtä pitkiä koko maapallolla
-
10:17
SM-liiga-seura julkisti ensi kauden päävalmentajansa – "Päätöstä harkittiin pitkään"
-
10:00
Puutiaisaivotulehduksen tapausmäärät laskivat hieman – "Tätä selittää useampikin seikka"
-
09:50
5-vuotiaan lapsensa tapon yrityksestä syytetty äiti istui aulassa kasvot seinään päin – oikeudenkäynti päätettiin salata
-
09:40
Patrik Laine heitettiin täysin uuteen paikkaan NHL:ssä: "Olen superinnoissani tästä"
-
09:38
"Politiikka ei ole jotain negatiivista, joka on pidettävä pois kouluista" – eduskuntaehdokkaat vastasivat nuorten kysymyksiin
-
09:19
Radiojuontaja Esko Eerikäinen suree edesmennyttä perheenjäsentään: "Hän oli minulle kuin veli"
-
09:01
HIFK teki jo kovan tempun, Lukon pahin uhkakuva meinaa toteutua – Petteri Sihvonen: "Tässä sarjassa on yksi kuuma peruna"
-
08:57
ISW: Venäjän keväthyökkäys todennäköisesti taputeltu – MTV seuraa sotaa
-
08:56
Ruokaa halvemmalla: Suomalaisilla on nyt selvät säästökeinot – "Vaikutukset näkyvät lompakossa heti"
-
08:55
Yllätysveto Credit Suissen yrityskaupassa: 16 miljardin velkakirjat menettävät arvonsa
-
08:54
Ukrainan sodassa uusi haaste – selviää mutaiselta videolta
-
08:49
Seiska: Tiina Jylhä kiidätettiin sairaalaan
-
08:27
Luistimesta kaulaansa saanut Jenni Hiirikoski julkaisi kuvan sairaalasta
-
08:22
Asuntokauppojen määrä on pienentynyt kaikkialla Suomessa – tästä syystä käänne on jyrkempi pääkaupunkiseudulla
-
08:05
Suomi on kuudetta vuotta putkeen maailman onnellisin maa – kakkossija Tanskalle
-
08:00
Puolueet eivät kerro äänestäjille riittävästi talouslinjoistaan, sanoo ohjelmat ruotiva professori – "Siellä on käytetty vanhaa temppua"
-
07:50
Salkkarit-fanit muistelevat edesmennyttä Jasmin Voutilaista: "Maailman kaunein enkeli lähti aivan liian aikasin"
-
07:39
Luistin viilsi kiekkolegenda Jenni Hiirikoskea kaulaan – tämä aiheutti raivon Ruotsissa: "Skandaali"
-
Lataa lisää