Radikalisoituminen ja jengiväkivalta Pohjolassa: ”Suomessa aikapommi pian käsissä, jos nyt ei toimita”
Göteborgin toissaöinen ammuskelu tai Kööpenhaminan kaltaiset terrori-iskut ovat seurausta ovat syrjäytymisestä ja asenneilmapiirin kovenemisesta. Tällaiset tapahtumat ovat mahdollisia myös Suomessa, sanoo Kirkon ulkomaanavun vaikuttamistyönjohtaja Aaro Rytkönen.
– Puhuimme Kirkon ulkomaanavussa jo joitakin vuosia sitten, että jos mitään ei tehdä, niin 5-10 vuoden päästä meillä saattaa olla aikapommi käsissä, totesi Rytkönen MTV:n Huomenta Suomessa.
Rytkönen korostaa, että ongelmana on ennen kaikkea nuorten syrjäytymisen kokemus. Lisäksi asenneilmapiiri on koventunut Suomessa. Tämä kävi ilmi muun muassa sisäministeriön selvityksestä, missä tutkittiin eri oppilaitoksissa olevien nuorten asenteita.
– Nuorten asenteet ovat koventuneet. Hälyttävää on se, että asenteiden koventumiseen liittyvät väkivallanteot eivät ole enää marginaali-ilmiö. Jo nyt Suomessa tehdään väkivaltaa, joka liittyy joko ihmisten poliittiseen tai uskonnolliseen suuntautumiseen, Rytkönen sanoo.
Julkisessa keskustelussa on viime aikoina korostunut erityisesti ääri-islamilaiset suuntaukset, mutta Rytkönen muistuttaa, että äärilaidat ruokkivat toinen toistaan.
– Suomessa on ollut myös merkkejä äärioikeistosta ja äärivasemmistosta - yhtä ryhmää ei tule leimata.
Rytkösen mukaan viranomaisilla on tärkeä rooli väkivallan ja radikalisoitumisen ennaltaehkäisyssä, mutta vastuu on kaikilla meillä.
– Erittäin tärkeää työtä tekevät myös nuorisojärjestöt, uskonnolliset yhteisöt ja urheilujärjestöt ruohonjuuritasolla. Ongelmana on ollut kuitenkin se, että linkki näiden yhteisöjen ja viranomaisten väliltä puuttuu. Tähän on jatkossa panostettava.
Uusimmat
-
08:17
Miten lapselle tulisi puhua kuolemasta? Psykiatrin ja lapsensa menettäneiden neuvot – "Lapsi ei ymmärrä, jos kerrot, että ihminen nukkui pois"
-
08:13
Kansalaisuus- ja oleskelulupalakien kiristysten pelätään heikentävän Suomen vetovoimaa
-
08:03
Rakas äitini -uutuuselokuvaa tähdittävä Penelope Cruz ei anna lapsilleen kännyköitä: "Ei ole mikään selitys, että kaikilla muillakin on"
-
08:01
Uuden lajin metsästäjät: Kendossa huudetaan ja lyödään miekalla, myös päähän – tältä näyttää japanilainen miekkailu
-
07:55
NHL:n suomalaisseuraa lyötiin armotta – Miro Heiskanen mukana talkoissa: "Kammottavat"
-
07:44
Jonne Virtanen räväytti roisin seksivertauksen tv-haastattelussa – selostaja repesi nauruun
-
07:26
Max Verstappen dominoivalla tavalla Japanin aika-ajoihin – McLaren vahvoissa asemissa
-
07:24
Ruotsin Södertäljessä räjähdys omakotitalon vieressä – epäiltyjen etsinnässä mukana helikoptereita ja poliisikoiria
-
07:20
Kun lapsi kuolee, lukee vanhemman sairauslomatodistuksessa usein masennus tai trauma – Käpy ry toivoo Suomeen ansiosidonnaista suruvapaata
-
07:15
MTV osallistui poliisin pimeiden pyörien ratsiaan – poikkeuksellinen video saavutti supersuosion
-
07:11
Keskusta kokoontuu ylimääräiseen puoluekokoukseen nimeämään Rehnin presidenttiehdokkaakseen
-
07:07
Venäläispakki avaa Suomi-fiaskon taustat: Roman Rotenberg hämmensi, Leijonille naurettiin: "Täysi sotku"
-
07:01
Pernilla Böckerman ja Anssi Heikkilä saivat viimeksi kritiikkiä tuomareilta – kääntävät sen vahvuudeksi: "Se on oppimisen paikka, aina ei tule sitä hyvää palautetta"
-
06:41
Venäjän ohjusiskussa loukkaantuneiden määrä nousi yli kolmeenkymmeneen – MTV seuraa sotaa
-
06:27
Viileiden kesien odotetaan nousevan Lapin matkailuvaltiksi
-
06:24
Suomalaismies puuhasi vallankumousta USA:ssa ja sai FBI:n peräänsä
-
06:08
Haitin pääministeri vetosi YK:n yleiskokoukseen saadakseen kriisien kanssa kamppailevaan maahan kansainvälisiä joukkoja
-
05:46
Vesa osti 150 000 euroa maksaneen matkalipun avaruuteen yli kymmenen vuotta sitten – näin hän suhtautuu pian koittavaan matkaan
-
05:44
Italian ex-presidentti Giorgio Napolitano kuoli 98-vuotiaana
-
05:31
Kadonneen F-35-hävittäjän pilotti laskeutui asuintalon pihaan – seurasi eriskummallinen hätäpuhelu
-
Lataa lisää