Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pysäyttävä video: Nuori nainen pelastetaan raunioista Gazassa

1:26Pysäyttävä video: Nuori nainen pelastetaan raunioista Gazassa – sairaalassa ei ole edes sänkyäVideo: Saja Hamad pelastettiin kotinsa raunioista Gazassa Israelin ilmaiskun jälkeen.
Julkaistu 28.08.2025 12:10

MTV UUTISET – Riikka Mielonen

23-vuotias Saja Hamad pelastettiin kotinsa raunioista Gazassa Israelin ilmaiskun jälkeen – nyt hän makaa sairaalan lattialla itkien.

Saja Hamad oli nukkumassa, kun Israelin ilmaisku osui hänen kotitaloonsa ja talon betoniset rakenteet sortuivat hänen päälleen. Hän jäi loukkuun raunioihin.  Yllä olevalla videolla näkyy, kuinka paikalliset asukkaat kaivavat Hamadin esiin sortuneen rakennuksen alta.

Hamadon vammat olivat vakavia. Hänen lantionsa murtui ja hänen päähänsä jouduttiin laittamaan useita tikkejä. 

Sairaalassa olot ovat alkeelliset – potilaat makaavat lattialla, hoitotarvikkeista on pulaa ja sähkökatkot vaikeuttavat hoitoa.

Itkuinen Hamad kertoo tilanteen toivottomuudesta:

– Niin kauan kuin olen Gazassa, ei ole unelmia. Elämämme Gazassa on ohi. Mitään ei ole jäljellä.

Perhe on paennut jo useita kertoja

Hamad ja hänen perheensä ovat joutuneet pakenemaan jo 14 kertaa sodan jaloista, etsien turvaa yhä uudelleen. Turvallista paikkaa ei kuitenkaan ole löytynyt.

– Meillä ei ole enää taloja, ei huonekaluja, ei mitään. Olen loppu, minulla ei ole enää voimia. Haluan kuolla omalla paikallani, sanoo Saja Hamadin sisko Saada Hamad.

Kymmeniä tuhansia kuollut

Gazan sota alkoi 7. lokakuuta 2023, kun Hamasin johtamat aseistetut miehet hyökkäsivät Etelä-Israeliin, tappaen noin 1 200 ihmistä – enimmäkseen siviilejä – ja ottaen lukuisia panttivankeja.

Gazan terveysviranomaisten mukaan yli 62 000 palestiinalaista on saanut surmansa Israelin ilma- ja maahyökkäyksissä. Suurin osa uhreista on naisia ja lapsia.

Katso artikkelin alussa olevalta videolta, miten Saja Hamadin pelastusoperaatio sujui.

Lisää aiheesta:

WHO: Pommitus esti poliorokotusten jakelun GazassaTuhannet palestiinalaiset pyrkivät pakoon Gazan pohjoisosistaAlle viisivuotiaita lapsia, jotka haluavat kuolla – suomalainen Linda on nähnyt läheltä Gazan kauhutAviva odotti kuolemaa pimeässä Hamasin tunnelissa ja seurasi julmaa kidutusta: "He eivät antaneet minun edes itkeä"Israel vei Suleimanilta unelmat ja sitten jalat – tämä video tiivistää epätoivon GazassaAhmed, 4, kyselee vanhempiaan ja yrittää nousta kävelemään – mutta häneltä on viety kaikki
Israelin ja Hamasin sotaGazaUlkomaatIsrael

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • 16:41
    Israel

    Israel pitää Rafahin rajanylityspaikan yhä kiinni – Hamas: Löydetyt ruumiit palautettu

  • 14:58
    Israel

    Israelilaissotilaat traumatisoituneet Gazassa – sotilaita auttava järkyttyi kuulemistaan tarinoista

  • Eilen23:28
    Israel

    Yksi Hamasin palauttamista ruumiista ei olekaan panttivanki

  • Eilen18:57
    Hamas

    CNN: Hamas pyytää gazalaisia luovuttamaan Israelin kanssa yhteistyötä tehneitä

  • ti23:02
    Gaza

    Mediat: Israel rajoittaa humanitaarisen avun pääsyä Gazaan – kahdeksan panttivangin ruumiit palautettu