Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:18Polkupyörävarkaat ovat heränneet talviunilta kesälaitumille – noheva pyöräilijä suojaa pyöränsä kaarevalla ja paksulla u-lukollaKatso videolta, millainen lukko pyörään kannattaa hankkia ja mikä taas on helpompi murtaa!
Julkaistu 30.06.2019 07:50

MTV UUTISET - MATIAS HAIKONEN

Kesä on aktivoinut polkupyörävarkaat kärkkymään otollisia pyöräapajia.

Sisä-Suomen poliisi raportoi, että poliisilaitoksen alueelta on anastettu jo yli 800 polkupyörää.

Poliisi kehottaa pyöräilijöitä lukitsemaan pyöränsä kunnolla, sillä varkaudet eivät katso esimerkiksi vuorokaudenaikaa. Varkaat suosivat erityisesti syrjäisiä paikkoja, ja usein kansalaiset ehtivät estää tai pysäyttää teon.

Pyörien suojeleminen kiinnostaa

Finanssialan keskusliiton turvallisuusasiantuntija Aku Pänkäläinen kertoo, että viimeisen parin vuoden aikana ilmoituksia pyörävarkauksista on tehty noin 20 000 vuodessa.

Tämä ei kuitenkaan ole vaikuttanut pyöräilyn suosioon, vaan ihmiset pyöräilevät yhtä innokkasti kuin ennenkin ja panostavat pyörähankintoihinsa rahallisesti yhä enemmän.

– Ihmiset käyvät paljon sivuillamme tutustumassa murtotestattuihin lukkoihin ja vaikuttaa siltä, että ihmiset selkeästi välittävät oman menopelinsä suojaamisesta, hän toteaa.

Monia varkauksia ei ilmoiteta 

Polkupyörästä kannattaa ottaa tunnistetiedot talteen ottamalla siitä valokuva esimerkiksi puhelimen kameralla. Pänkäläinen on huolestunut siitä, että pyörävarkauksia ei aina välttämättä ilmoiteta vakuutusyhtiölle tai poliisille.

Pyörävarkauksia tehtaillaan kiihtyvään tahtiin – pyöräkauppias kertoo, millainen on paras lukko pyörän turvaksi: "Sitä on vaikea sahata tai rälläköidä poikki"

– Viimeisen parin vuoden aikana on tullut ilmeiseksi, että läheskään kaikista varkauksista ei tehdä ilmoituksia, jos pyörä on esimerkiksi edullinen tai vanha. Tarkan tilannekuvan saamisen kannalta olisi tärkeää, että polkupyörävarkauksista ilmoitettaisiin, Pänkäläinen muistuttaa.

Polisiin lisäksi myös Pänkäläinen muistuttaa pyörien lukitsemisen tarpeellisuudesta. Hänen mukaansa eri lukkojen murtovarmuudessa on kuitenkin eroja.

– Kyllä suosittelisin 10-12 millimetrin mittaista kaarilukkoa. Vaijerilukot eivät sitten olekaan niin kestäviä, Pänkäläinen pohtii.

Oikeanlaisella lukolla on merkitystä

Polkupyörän voi suojata kaari- ja vaijerilukkojen lisäksi esimerkiksi ketjulukolla tai taittolukolla.

Helsingin Lauttasaaressa sijaitsevan Larunpyörä -polkupyöräliikkeessä työskentelevä myyjä Jorge Cammanaro vannoo kuitenkin kaarimaisten pyörälukkojen nimeen. Hän kertoo, että varmin tapa suojata pyörä on paksusta metallista tehty kaareva U-lukko.

– U-lukko on turvallisin ja murtovarmin suojauskeino, sillä sen kaari on tehty erittäin paksusta metallista ja sitä on siten vaikea sahata tai rälläköidä poikki.

Kesäaikaan liikkeessä on mennyt hyvin kaupaksi sekä polkupyöriä että lukkoja. Pänkäläisen tavoin myöskään Cammanaro ei suosittele edullisia vaijerilukkoja pyöräilijälle, joka haluaa suojella menopeliä mahdollisimman huolellisesti.

– Vaijerilukko on silti ihan pätevä valinta nopeaan lukitustarpeeseen, jos ei vaikka vain halua ostaa painavaa lukkoa, hän muistuttaa.

Varastetusta pyörästä rikosilmoitus

Jos pyörävarkaus pääsee kuitenkin tapahtumaan, poliisi neuvoo tekemään rikosilmoituksen varastetusta pyörästä ja lähettämään siitä valokuvan, mikäli sellainen on otettu.

Rikosilmoitukseen tulee merkitä kaikki pyörää yksilöivät tiedot.

Jutun videolla pyöräkauppias Jorge Cammannaro vinkkaa, millainen lukko on murtovarmin –  ja millainen on puolestaan helpoin murtaa. Katso video!

Lisää aiheesta:

Fiksu pyörän ostaja: Näin tunnistat varastetun pyöränMiksi autovarkaat jäävät kiinni, mutta pyörävarkaat eivät? Poliisi kertoo, miten voit kampittaa kriminaalitNämä polkupyörät ovat "varkauslistojen kärjessä" – tee kaksi oleellista asiaa siltä varalta, että pyörä lähtee varkaan matkaanOletko varma, että pyöräsi on turvassa? Näillä vinkeillä suojaat polkupyöräsi varkaaltaÄlä osta kuumaa fillaria: Poliisi kertoo, mistä tunnistat varastetun polkupyöränPyörävaras tarvitsee vain hetken – "Tahti kiihtyy kesää kohti": Vinkit varkauksen ennaltaehkäisyyn
PoliisiVarkaudetKilpapyöräilyKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 22:45
    Huumeet

    Miten Suomen huumeongelma ratkaistaan? Asiantuntija iskee tiskiin neljä asiaa

  • 21:13
    KRP

    HS: Poliisi vaatii kolmea miestä vangittavaksi kurdijärjestö PKK:n rahoittamisesta

  • 16:24
    Helsinki

    Oletko nähnyt tätä miestä? Poliisi etsii

  • 15:19
    Joensuu

    Kahta miestä epäillään laittomien aseiden välityksestä

  • Eilen18:04
    Huumeet

    Diilerit viekoittelevat suomalaisia peukun käyttäjiksi katalalla keinolla: "Jotain uutta"