Teflon Brothers -yhtyeen tuore uutuuskirja Teflon Bible pureutuu yhtyeen historiaan ja elämäntapahtumiin.
Teflon Brotherista tuttu Pyhimys eli Mikko Kuoppala kertoo uutuuskirjassa ostaneensa 17-vuotiaana itselleen ja pikkusiskolleen liput Alanis Morissetten konserttiin. Heidän edessään oli istunut kaksi nuorta naista, joista toinen oli tullut kysymään rohkeasti kesken konsertin Kuoppalalta puhelinnumeroa.
– Tekstailtiin mimmin kanssa jonkin aikaa ja koitettiin sopia tapaamista, mutta mimmi vetosi aina kiireisiin bändin kanssa. Ihmettelin, miten jollain 14-vuotiaalla voi olla niin paljon kiireitä bändin kanssa, muusikko kertoo kirjassa.
LUE MYÖS: Räppäri Pyhimys sanoo tietävänsä useista raiskauksista musiikkipiireissä – uhrit eivät ole kertoneet tapauksista poliisille: "Kyse ei ole yhdestä tekijästä"
Paria viikkoa myöhemmin Kuoppala huomasi tutut kasvot Iltalehdessä, jossa esiteltiin suomalaisen popmusiikin uusin ilmiö: Tiktak. Tyttö, jonka kanssa Kuoppala oli vaihdellut viestejä oli yhtyeen solisti Petra Gargano.

