MTV:n Huomenta Suomen Pöllöraati olisi kaivannut hallituksen rasismitiedonannolta enemmän konkretiaa. Seuraavaksi hallituksen pitäisi raatilaisten mielestä jo joutuin päästä elämässä eteenpäin.
Hallitus julkisti eilen torstaina tiedonantonsa yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi.
Siinä kerrottiin muun muassa, että hallitus haluaa kriminalisoida holokaustin kieltämisen Suomessa.
Hallitus kertoi myös selvittävänsä mahdollisuudet natsismin ja kommunismin symbolien käyttämisen kriminalisointiin, kun niitä käytetään aatteiden edistämistä tavoitellen.
Lue myös: Yhdenvertaisuusvaltuutettu hallituksen rasismitiedonannosta: vielä tarvitaan paljon konkreettisia toimia
Uusi Suomen päätoimittaja Jenni Tamminen kuten muutkin MTV:n Huomenta Suomen pöllöraatilaiset olisivat kaivanneet hallituksen linjauksesta enemmän konkretiaa.
– Siitä, mitä toimia ministerit tai hallitus tekevät, ei puhuttu mitään. Jatkuuko kaikki niin kuin ennenkin, eli perussuomalaisten varapuheenjohtajat käyttävät yhdenlaista kieltä ja Riikka Purra (ps.) ja Leena Meri (ps.) ministereinä toisenlaista, Tamminen pohtii.
– Jos someaktivistit lähtevät taas kaivuureissulle tai jos tulee jopa ihan uutta materiaalia, mitä sitten tapahtuu? Jäi vähän epäselväksi, miten siihen (kok.) ja hallitus reagoivat, Talouselämän päätoimittaja kommentoi.
