Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putin kommentoi ex-agentin myrkytystapausta lyhyesti BBC:lle: "Selvittäkää asia ensin kunnolla siellä"

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 12.03.2018 16:11

MTV UUTISET

Venäjän presidentti Vladimir Putin on kommentoinut lyhyesti Britannian Salisburyssa tapahtunutta entisen Venäjän kaksoisagentin salamurhan yritystä.

BBC:n Moskovan-kirjeenvaihtaja Steve Rosenberg tavoitti Putinin Krasnodarista paikalliselta viljatehtaalta.

– Käsittelemme täällä maatalousasioita ja sinä puhut minulle joistain tragedioista. Selvittäkää tapaus kunnolla siellä (Britanniassa), sitten voimme keskustella tästä, Putin totesi.

Venäjän entinen kaksoisagentti Sergei Skripal, 66, ja tämän tytär Julia Skripal, 33, yritettiin murhata hermomyrkyn avulla Britannian Salisburyssa. Kaksikko on tällä hetkellä sairaalassa kriittisessä tilassa eivätkä he ole ainoat iskulle altistuneet: 21 muuta henkilöä on saanut hoitoa tapauksen myötä ja parivaljakon ostoskeskuksesta löytänyt poliisi joutui viime viikolla sairaalaan.

0:39Tallentuiko Venäjän ex-agentti valvontakamerakuviin myrkytysiltana Britanniassa?

Britannian pääministeri pitää tänään maan kansallisen turvallisuusneuvoston kanssa kokouksen, jossa arvioidaan, kuinka maa vastaa hermomyrkkyiskuun.

Theresa May

May on varoittanut, että mikäli Venäjä todetaan syylliseksi iskun tekoon, Britannia vastaa voimakkaasti. Venäjä on toistuvasti kiistänyt syyllisyytensä iskuun.

MTV Uutiset seuraa Mayn kello 18.30 alkavaa tilaisuutta hetki hetkeltä.

Lisää aiheesta:

Putin Skripalien myrkytyksestä: Epäillyt ovat siviilejä, tapauksessa ei ole mitään rikollistaBritannialla ei vieläkään epäiltyä Skripalien myrkytyksestä – Venäjän uskotaan purkavan Novitshok-myrkyn valmistuslaitostaNyt kuuluu Venäjän ulkoministeriltä kovaa puhetta: "Kylmän sodan aikana sentään oli säännöt – nyt länsimaat leikkivät lastenleikkejä"Venäjä kuvailee ex-vakoojan myrkytystä koskevien väitteiden hätyyttelevän rikollisuuden rajojaReagoivatko paikalliset hermomyrkkyiskuun liian myöhään? "Meidän on vain käsketty pestä vaatteemme"Sadat poliisit ja sotilaat haastattelevat myrkytystapauksen todistajia Britanniassa – Venäjän ex-agentin ja tyttären tila kriittinen, mutta vakaa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa

  • Eilen22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • Eilen20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • Eilen16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta