Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksoiskansalainen siirrettiin Puolustusvoimissa toisiin tehtäviin – sotilasta epäillään palvelusrikoksesta

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Puolustusvoimat
Julkaistu 12.09.2017 09:33(Päivitetty 12.09.2017 15:15)

MTV UUTISET - STT

Puolustusvoimien henkilökuntaan kuuluvaa sotilasta epäillään kaksoiskansalaisen kohteluun liittyvästä palvelusrikoksesta.

Kyse on sähköpostiviestistä, jossa epäilyn mukaan käskettiin tai ohjeistettiin alaisia toimimaan varusmiestä kohtaan syrjivällä tavalla.

KRP:n rikostarkastaja Jari Nieminen kertoo, että varusmies siirrettiin toisiin tehtäviin, joissa hän ei kuitenkaan ehtinyt olla, koska lopetti varusmiespalveluksen muista syistä.

Palvelusrikosepäily siirtyy syyteharkintaan valtakunnansyyttäjänvirastoon valtionsyyttäjä Jukka Rappelle. Epäilyn mukaan sotilas rikkoi yleisen palvelusohjesäännön määräyksiä henkilöiden tasa-arvoisesta ja yhdenvertaisesta kohtelusta.

– Koska rikoksesta epäilty on kiistänyt teon, eikä asiaa voida pitää lain tarkoittamalla tavalla selvänä, on Pääesikunnan päällikkö päättänyt siirtää tämän asian syyttäjälle syyteharkintaa varten, Puolustusvoimat tiedotti tiistaina.

KRP:n Niemisen mukaan tutkinnassa ei tullut ilmi viitteitä siitä, että ohjeet suhtautua kaksoiskansalaisiin muista poikkeavalla tavalla olisivat tulleet ylemmältä taholta.

"Siirto laadultaan ja kestoltaan lähes merkityksetön"

Tapausta tutkittiin alun perin syrjintänä ja palvelusrikoksena. Syrjintärikoksen osalta tutkinta lopetettiin. Niemisen mukaan keskeinen peruste oli, että varusmiehen siirto toisiin tehtäviin oli laadultaan ja kestoltaan lähes merkityksetön.

Keskusrikospoliisi teki esitutkinnan yhdessä Pääesikunnan rikostutkinnan kanssa. Tutkinnassa kuulusteltiin muun muassa sähköpostissa mainittua varusmiestä.

Puolustusvoimat ja KRP eivät kerro, minkä maan kaksoiskansalainen varusmies on. Ylen mukaan kyse on Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisesta.

Työsyrjintätutkinta yhä kesken toisessa epäilyssä

KRP tutkii yhä epäiltyä kaksoiskansalaisuuteen liittyvää työsyrjintää Kouvolan seudulla.

Ylen mukaan Kouvolassa asuva Suomen ja Venäjän kaksoiskansalainen oli hakenut töihin Leijona Catering -yhtiölle, jolloin rekrytointiyhtiö oli ilmoittanut sähköpostissa, että " asiakkaamme vaatii, että työntekijällä on oltava Suomen kansalaisuus, kaksoiskansalaisuus ei käy". Yhtiö pyörittää Vekaranjärven varuskuntaravintolaa.

KRP selvitteli myös Kainuun prikaatiin liittyvää kaksoiskansalaisuusjupakkaa, josta ei kuitenkaan aloitettu esitutkintaa.

Kainuun prikaatin tapauksessa varusmiehille oli Ylen mukaan kerrottu, etteivät kaksoiskansalaiset pääse minilennokkikoulutukseen turvallisuussyistä.

KRP:n selvitysten perusteella koulutusmateriaalissa tosiaan oli kirjaus "ei kaksoiskansalaisille". Esitutkintaa ei aloitettu, koska ei tullut ilmi henkilöitä, jotka olisivat kokeneet tulleensa syrjityiksi. Lisäksi prikaati kertoi korjanneensa materiaalin heti, kun sai siitä tiedon. 

Lisää aiheesta:

KRP: Yli tuhat ihmistä joutunut tietosuojaloukkauksen kohteeksi – eduskunnan työntekijä pidätetty virastaUlkoministeriö pelästyi ex-tiedustelupäällikön papereiden vaarantaneen kansainväliset suhteetPoliisi löysi espoolaismiehen kodista tuhansittain salaisia asiakirjoja – Puolustusvoimat vaikeni, syytetty vetosi erehdykseenSyyttäjä vaatii sakkoja rekrytointiyrityksen työntekijälle, jonka epäillään syrjineen Venäjän kaksoiskansalaista työnhaussa Kaksoiskansalainen ei päässyt varuskuntaravintolan keittiöön töihin – neljää epäillään työsyrjinnästäLääkintäeverstille ei syytettä kaksoiskansalaisen syrjintään liittyvässä jutussa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:42
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä tänään poikkeuksellinen kuuleminen: Lasten uv-valolöydöksistä erimieliset lääkärit kohtaavat

  • 06:35
    Venäjä

    Suomesta turvapaikan saaneet venäläislapset määrättiin palautettavaksi Venäjälle – ihmisoikeustuomioistuin antaa ratkaisun

  • 06:19
    F-35

    F-35 on sotinut tänä vuonna: Kysyimme Ilmavoimilta, mitä hävittäjän taistelutehosta on paljastunut

  • 06:05
    Kela

    Kelan hallitus ja valtuusto kokoustavat tänään

  • 05:54
    Kotimaa

    Itä-Helsingin tyttökopla herättää pelkoa: "Lapseni kaveri soitti ja kertoi, että sun lapsi on hakattu täysiä"