Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rötöslista pitenee – James Mashiria epäillään myös törkeästä vammantuottamuksesta

Puolustusvoimien majuri James Mashiri Suomi Areena 2015 -tapahtumassa.
Puolustusvoimien majuri James Mashiri Suomi Areena 2015 -tapahtumassa.Lehtikuva
Julkaistu 02.05.2017 14:27

MTV UUTISET - STT

Humalassa kolaroinutta majuri James Mashiria epäillään nyt myös törkeästä vammantuottamuksesta, kertoo poliisi. Muita tutkittavia rikosnimikkeitä ovat rattijuopumus ja törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.

Tutkinnan uudesta rikosnimikkeestä kertoi aiemmin Ilta-Sanomat. Somesotilaana ja aktiivisena turvallisuuspoliittisena keskustelijana tunnettu Mashiri ajoi päihtyneenä kolarin viikonloppuna Turussa.

Puolustusvoimat on käynnistänyt virkamiesoikeudellisen arvioinnin juopuneena kolaroineen majurin James Mashirin tapauksesta.

Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen vt. tiedotuspäällikkö Antti Siukola kertoo, että viime vuosikymmenien aikana Puolustusvoimissa ketään ei ole erotettu pelkästään ensimmäistä kertaa tapahtuneen rattijuopumuksen takia. Siukolan mukaan jokainen virkamiesoikeudellinen tapaus arvioidaan erikseen.

Työoikeuden professori Seppo Koskinen Turun yliopistosta arvioi STT:lle eilen, että rattijuopumus voisi johtaa upseerilla virkasuhteen irtisanomiseen tai jopa purkamiseen.

Twitterissä myös puolustusministeri Jussi Niinistön (ps.) erityisavustaja Petteri Leino otti asiaan kantaa jo eilen.

– Näistä täysin tuomittavista teoista on ammattisotilaiden osalta sen verran aiempia tapauksia, ettei virkasuhde voi jatkua tämän jälkeen, Leino tviittasi.


Leino sanoi STT:lle tänään, että ei halua kommentoida asiaa.

Kolari oli raju

Mashirin ajama kolari oli raju. Hän menetti autonsa hallinnan tien kaarteessa, ajautui viheralueen yli vastaantulevien kaistalle ja törmäsi toiseen autoon. Törmäyksen jälkeen Mashirin auto sinkoutui toisen auton yli ja pyöri katon kautta ympäri.

Vastaan tulleen auton kuljettaja loukkaantui ja joutui sairaalaan.

Poliisi julkaisi kolarin kuvauksen jo lauantaina. Rikoskomisario Jaakko Haukka vahvisti MTV Uutisille tänään aamulla, että kyse on samasta tapauksesta, jonka Mashiri on tuonut julkisuuteen.

Mashiri kertoi juovuksissa ajamastaan kolarista Twitterissä eilen. Hän itse luonnehti törmäystä nokkakolariksi tai osittaiseksi sivutörmäykseksi.

Mashiri toimii Puolustusvoimien logistiikkalaitoksella osastoesiupseerina. Hän on tunnettu turvallisuuspolitiikan kommentaattori, koska kirjoittaa aiheesta omassa blogissaan sekä osallistuu aktiivisesti keskusteluun muualla mediassa.

Otsikkoa ja juttua päivitetty 15:10

Lisää aiheesta:

Vangitaanko Tampereen taksiturmasta epäiltyä sittenkään? KKO:n uusi linjaus voi estää – "Riittääkö tappoepäily"Esplanadilla vappuna kaahannut mies on yhä ministeriön palveluksessa ja saa palkkaa – miehen työsuhteen puntarointi odottaa käräjätuomiotaHumalassa rajun kolarin ajanut majuri Mashiri pidätettiin virasta: "Somesotilasta" syytetään vakavista rikoksistaPoliisi rattijuopumuksesta epäillyn somesotilas James Mashirin "nokkakolarista": Auto sinkoutui ilmaan ja pyöri katon kautta ympäriAsiantuntija: Rattijuopumus voi johtaa "somesoturin" potkuihinSomesotilaana tunnettu Puolustusvoimien majuri Twitterissä: Ajoin päihtyneenä kolarin, toinen osapuoli sairaalaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:00
    MTV Uutisextra

    Katso video: Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 19:28
    Kulttuuri

    Stefan Bremerin ikonisia kuvia Helsingin yöstä nyt esillä

  • 18:47
    Kommentti

    Kommentti: Teboil pettää kauppiaansa vaikenemalla

  • 18:37
    Tulipalot

    Suuri tulipalo Pirkkalassa aiheutti sähkökatkoja – sankka savupatsas näkyi kilometrien päähän

  • 18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua