Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ei lähde arvioimaan sitä, pitäisikö valtioneuvoston puolustusselonteko kirjoittaa osittain uusiksi muuttuneen kansainvälispoliittisen tilanteen takia.
Tampereen yliopiston kansainvälisen politiikan professori Tuomas Forsberg katsoo eduskunnan ulkoasiainvaliokunnalle antamassaan lausunnossa, että puolustusselonteko tulisi kirjoittaa osittain uusiksi, koska Yhdysvaltojen politiikassa on Donald Trumpin valtaannousun myötä tapahtunut raju muutos.
Forsberg katsoo myös, että Naton pelote on rapautumassa.
– Puolustusselonteko on nyt eduskunnan käsissä. Se on valiokunnissa, ne kuulevat asiantuntijoita ja arvioivat tilannetta, Petteri Orpo sanoi STT:lle eduskunnassa.
– Luotan siihen, että eduskunta arvioi tilanteen, Orpo jatkoi.
Orpon mukaan valtioneuvosto laati puolustusselonteon parhaan tietonsa mukaan ja niin, että se kestää aikaa.
STT on nähnyt Forsbergin lausunnon, josta uutisoi aiemmin Yle.
