Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Puolustusministeri Kaikkonen: Tällaista oppia Suomi on ottanut Ukrainan sodasta – ammusvarastojen on oltava kunnossa

40:36Suomen puolustusta vahvistetaan lisärahallaKatso video: Ukrainan sota on puolustusministeri Antti Kaikkosen (kesk.) mukaan osoittanut, että puolustustarvikkeiden, ammusvarastojen ja maanpuolustustahdon on oltava kunnossa.
Julkaistu 06.04.2022 13:02

MTV UUTISET – STT

Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) kertoo käyneensä tarkkaan läpi Puolustusvoimille ehdotettujen lisämäärärahojen perustelut ja vakuuttaa, että perusteet ovat pitävät.

Kaikkonen kuvaa kokonaisuutta siten, että Suomi laittaa varastot kuntoon ja pitää puolustuksensa kunnossa.

Kaikkosen mukaan Suomen puolustus on ollut ennestään hyvässä kunnossa, mutta Ukrainan sodan myötä kaikki entinen on haastettu. Ukrainan sota on hänen mukaansa osoittanut, että puolustustarvikkeiden, ammusvarastojen ja maanpuolustustahdon on oltava kunnossa.

Kaikkosen mukaan lisäpanostusten tavoitteena on varmistaa, ettei sota tule koskaan Suomen rajoille.

Lue myös: Venäläisen propagandamedian julkaisu ”Mitä Venäjän pitäisi tehdä Ukrainalle?" on kylmäävää luettavaa – näin RIA Novosti määrittelee denatsifikaation

Hallituksen kehysriihessä tekemät rahoituslinjaukset ovat iso mutta tarpeellinen lisäpanostus Suomen puolustuskykyyn, luonnehtii Puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen.

Kivisen mukaan puolustusmateriaalihankinnoilla täydennetään pitkällä aikavälillä syntyneitä vajeita ja puutteita. Puolustusvoimat aikoo kasvattaa ampumatarvikkeiden ja varaosien varastomääriä pysyvästi.

Hallitus linjasi eilen miljardiluokan satsauksista Puolustusvoimille. Valtaosa rahoituksesta kohdistuu tarvikehankintoihin. Rahoitus mahdollistaa myös henkilöstölisäyksiä, jotka Kivisen mukaan käynnistyvät välittömästi.

Lue myös: Professori: Ukrainan ruumislöydöt eivät ole "Venäjälle vakavia asioita – ja jos jotain on tapahtunut, muut ovat sen tehneet"

PuolustusvoimatUkrainan sotaUkrainaVenäjäArmeijaMarinin hallitusAntti KaikkonenKotimaa

Lisää aiheesta:

Häkkänen maamiinapäätöksestä: Taustalla Venäjän tapa toimia Suomi lähettää Ukrainaan tuhdin apupaketinStubb: Venäjä järjestelee sotakoneistonsa uudelleen ja on pitkäkestoinen uhkaPresidentti Niinistö: "Jos joskus, niin nyt satsaukset Puolustusvoimille ovat paikallaan"Ministeri Kaikkonen avasi, mihin puolustusvoimat käyttää lisämiljardinsa: "Puolustuskyvyn parantaminen aloitetaan välittömästi"Puolustusministeri Kaikkonen haluaa satoja lisää töihin armeijaan: Takana "liian raskaita" leikkauksia

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • 10:10
    Armeija

    Lähes 13 000 alokasta aloittaa asepalveluksensa tammikuussa

  • 06:02
    Seksuaalirikokset

    Alokas ahdisteli tupatovereitaan seksuaalisesti Kaartin jääkärirykmentissä

  • 20.12.09:01
    Maanpuolustus

    Varusmiehet harjoittelevat nyt Ukrainan sodasta saaduin opein – katso kuvat Niinisalosta

  • 19.12.23:18
    Rauhanturvaajat

    MTV Uutiset kävi rauhanturvaajien joulutulilla: Rauhoittavia sanoja rauhattomassa maailmassa

  • 17.12.13:02
    Lentokoneet

    Pohjoismaiden ilmavoimilta näyttävä joulukuusi taivaalle: "On etuoikeus lentää yhdessä"