Perussuomalaisten puheenjohtajaehdokkaat Sampo Terho ja Leena Meri painottavat MTV3:n Huomenta Suomessa, että perussuomalaisten arvot säilyvät puheenjohtajasta riippumatta.
– Meillä on erittäin vahvat perusarvot. Arvot ovat meidän peruskalliomme, johon meidän ohjelmat rakentuvat riippumatta siitä kuka on puheenjohtaja, Terho toteaa.
Eilen perussuomalaisten puheenjohtajakisaan ilmoittautunut Sampo Terho aikoo jatkaa maahanmuuttokriittisellä linjalla.
– Itse olen nähnyt koko poliittisen urani alusta saakka, että Suomen maahanmuuttopolitiikka tarvitsee muutosta. Tällä vaalikaudella sitä muutosta on myös tapahtunut.
Kansanedustaja Leena Meri toteaa, että hän on valmis vielä terävöittämään maahanmuuttokriittisyyttään.
– Itse olen sitä mieltä, että tätä pitäisi vielä vähän terävöittää. Meillä on tiettyjä tavoitteita, joita ei olla vielä saatu läpi. Esimerkiksi hallituksen maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassa kotoutusrahan etsiminen, miten me saisimme siitä toisenlaisen järjestelmän? Se kaatui nyt perustuslakivaliokuntaan. Sitten perheenyhdistämistä pitäisi tiukentaa.
– Olemme aina kertoneet avoimesti, että haluamme näihin asioihin ratkaisuja.
Tullessaan valituksi, Terho haluaa jonkun keskeisistä ministerinsalkuista. Muuten hän ei ota kantaa siihen, mikä salkku on keskeinen.