Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

PS:n Meri: Toivottavaa, että tiedustelulaki mahdollisimman pian voimaan – Halla-ahon mukaan ei riitä terrorin torjuntaan

Kansanedustaja Leena Meren mukaan puolueessa ei ole ryhmäpäätöstä asiasta.
Kansanedustaja Leena Meren mukaan puolueessa ei ole ryhmäpäätöstä asiasta.Lehtikuva
Julkaistu 22.08.2017 11:36

MTV UUTISET – STT

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Leena Meren mukaan puolueen yleinen mielipide on, että tiedustelulaki pitäisi saada mahdollisimman pian voimaan. Meren mukaan puolueessa ei kuitenkaan ole ryhmäpäätöstä asiasta.

Puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho pitää tiedustelulakia tarpeellisena, mutta yksin riittämättömänä keinona terrorismin torjuntaan. Hänen mukaansa hetken mielijohteesta tehtyjä tekoja ei pystytä torjumaan tiedustelun avulla.

Jos perustuslakia muutetaan tiedustelulainsäädännön takia, perussuomalaiset aikovat Halla-ahon mukaan vaatia, että sitä voidaan muuttaa niin, että paperittomasti maassa olevien vapaata liikkumista voidaan rajoittaa.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi tänään kutsuvansa eduskuntaryhmät heti syyskauden alussa neuvottelemaan tiedustelulakien uudistuksesta. Kaikkonen vetosi etenkin oppositiopuolueisiin, jotta perustuslain edellyttämä määräenemmistö saadaan aikaan.

10:00Tuoko uusi tiedustelulaki turvaa?​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Saako koko itärajan sulkea tarvittaessa? Perussuomalaiset saamassa ehkä tahtonsa läpi – lausunto valmiuslaista ei valmistunut vieläkäänPerussuomalaiset tiukalla linjalla rajaturvakokoukseen: "Kun Venäjä tekee ilkeyksiä, on liian myöhäistä, mikäli ei ole lainsäädäntöä"Tiedustelulakien käsittely mutkistui – SDP:n muutosehdotukset nurin puhemiesneuvostossaTiedustelulain nopeutettu käsittely vaatii tukea oppositiosta – Rinne: "Perusoikeudet ja tiedustelun tarpeet vastakkain"Tiedustelulaki kuuluu politiikan syksyn kuumoittaviin teemoihin – ryhmyreiden kokous perjantainaKaikkonen kutsuu eduskuntaryhmät koolle tiedustelulain vuoksi
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:03
    Donald Trump

    Arttu Wiskarin isä kertoo MTV:lle, miksei Donald Trump ostanut risteilyalus Sally Albatrossia

  • 06:44
    Sää

    Malttia liikenteeseen: Ajokeli huonoa isossa osassa maata – erityisesti näillä alueilla kuuran riski

  • Eilen23:21
    Pelastusoperaatiot

    Mies kateissa merellä Närpiössä – etsintäoperaatio käynnissä

  • Eilen22:14
    Lotto

    Tässä on loton oikea rivi

  • Eilen20:03
    Työelämä

    Nämä kunnat voivat maksaa opintolainaasi pois – jos täytät ehdot