Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kritisoi MTV Uutisten puheenjohtajatentissä vihreiden puheenjohtajaa, sisäministeri Maria Ohisaloa korona-ajan rajapolitiikasta.
Hallitus valmistelee parhaillaan uutta koronastrategiaa syksyksi. Krista Kiuru (sd.) totesi MTV Uutisille, että strategian lähtökohtana on pitää Suomi auki ja pysäyttää virus rajoille.
Koronatartuntojen määrä on puolestaan kasvanut viime viikkoina selvästi. Tänään raportoitiin 290 uutta tartuntaa.
Tartuntojen kasvusta huolimatta Iso-Britanniassa koronakuolleisuus on rokotusten myötä laskenut pahimpien aikojen 0,8 prosentista 0,1 prosenttiin, joka on samaa luokkaa kuin influenssassa, The Economist kirjoittaa.
Missä määrin Suomen strategiassa ja ylipäätään epidemian hoidossa on enää tarpeen katsoa tartuntalukuja, sosiaali- ja terveysvaliokunnnan puheenjohtaja, keskustan Markus Lohi?

