Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Prokuristia kuultu epäiltynä Airiston Helmi -tutkinnassa – toiminut useiden yhtiöiden nimenkirjoittajana

4:22Kahta esitetään vangittavaksi
Julkaistu 25.09.2018 13:19

MTV UUTISET–STT

Keskusrikospoliisi on kuulustellut epäiltynä Turun saariston jättioperaatioon liittyvän yhtiön prokuristia, vahvistaa tutkinnanjohtaja Tomi Taskila. Prokuristi tarkoittaa henkilöä, jolla on nimenkirjoitusoikeus, eli hän voi esimerkiksi allekirjoittaa sopimuksia.

Poliisi tutki Airiston Helmi -yhtiön omistamia tiloja viikonloppuna ja vaatii vangittavaksi törkeästä rahanpesusta ja törkeästä veropetoksesta yhtiön venäläistä hallituksen ex-jäsentä ja virolaista miestä, joka puhelinliittymän omistuksen perusteella liittyy yhtiöön.

Kaupparekisterin perusteella Airiston Helmen prokuristina on viimeksi toiminut nainen, joka on myös ollut aiemmin yhtiön hallituksen varajäsenenä. Sama nainen on ollut prokurististina myös Airiston Helmi -yhtiön tytäryhtiössä ja useissa muissa yhtiöissä. Tutkinta koskee tällä hetkellä vain kahta yhtiötä.

Myös venäläisellä vangittavaksi vaaditulla on ollut yhtiökokouspöytäkirjojen mukaan yhtiön nimenkirjoitusoikeus.

Nimenkirjoittajan todelliset tiedot kiinnostavat

Ottamatta kantaa Turun tapaukseen Taskila suostuu kertomaan prokuristien eli nimenkirjoittajien roolien selvittelystä yleisemmin. Käytännössä kyse on hänen mukaansa useimmiten sen selvittämisestä, kuinka paljon henkilö ylipäätään on tiennyt yhtiön varsinaisesta päätöksenteosta tai toiminnasta.

–  Kun yleisesti puhutaan, niin prokuristithan saattavat olla tietoisia joistakin asioista. Yleensähän he hoitavat kirjanpitoa ja juoksevia asioita ja antavat veroilmoituksia, Taskila kuvailee.

Poliisi on kertonut, että tutkinta ulottuu Airiston Helmen lisäksi myös toiseen sen kyljessä olevaan yhtiöön, mistä kertoi aiemmin Helsingin Sanomat. STT:lle tutkinnanjohtaja Taskila kertoo, että rahanpesuepäilyt eivät ainakaan toistaiseksi ole näillä näkymin laajentumassa muihin yhtiöihin.

Poliisi on kuullut epäiltyinä yhteensä neljää miestä ja kolmea naista.

Lisää aiheesta:

Airiston Helmi -tapauksessa epäilty virolaismies on vapautettu Oikeus ei päättänyt, mitä Airiston Helmi -tutkinnassa lentolaukuista takavarikoiduille käteismiljoonille tehdään – asianajajan rahojen säilytys "varakkaan henkilön tapa toimia"Airiston Helmen tapauksessa uusi käänne – venäläismies vaatii takaisin poliisin takavarikoimia miljooniaPoliisi: Airiston Helmi -tutkinnassa tavoittamatta edelleen lukuisia epäiltyjä Työnjohtajana Airiston Helmen työmaalla ollut: Rakennusprojekteissa käytettiin myös venäläistä työvoimaaKRP:n tutkinnanjohtaja: Neljää miestä ja kolmea naista kuulusteltu Turun jättioperaatiossa – epäilynä törkeä rahanpesu
RikosAiriston helmiTalousrikokset

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 20:58
    Kuolemantapaukset

    Ihminen kuoli pudottuaan parvekkeelta Helsingissä – poliisi epäilee: Parvekkeesta irtosi osa

  • 18:57
    Israelin ja Hamasin sota

    Tämä Israelin iskuista Gazan kaupunkiin nyt tiedetään – yli 150 iskua vain parissa päivässä

  • 17:51
    Anneli Auer

    Näillä todisteilla Anneli Aueria ja ex-miesystävää syytetään seksuaalirikoksista – miehen pahoinpitelemät lapset kuultavina

  • 16:46
    Rikospaikka

    Lähestymiskieltoa rikkova vainoaja suoraan vankilaan, sisäministeri Rantanen ehdottaa: "Pelossa eläminen on karseaa"

  • 15:59
    Sofia Virta

    "Tarkoitus haitata uraa": Sofia Virtaa halventanut ex-puoliso sai tuomion törkeästä kunnianloukkauksesta