Ministerin kieltäytyminen toimittajien haastatteluista on ongelmallista, arvioi hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää Helsingin yliopistosta.
Ulkoministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini vahvisti tiistaina Hufvudstadsbladetin mukaan kieltäytyvänsä antamasta haastatteluja KSF Median lehdille.
Soinin mukaan kieltäytymisen syynä ovat Hufvudstadsbladetin kolumnistit, jotka vihjaavat hänen olevan rasisti. Soinin mukaan haastatteluista kieltäytyminen koskee myös hänen toimintaansa ulkoministerinä.
Mäenpää toteaa, että ministeriä sitovat hallintolain vaatimukset. Virkatoimessa pitää kohdella tasapuolisesti kaikkia medioita. Hän katsoo, että tasapuolisuuden vaatimus tarkoittaa tässä tilanteessa merkittäviä vakiintuneita mediatoimijoita, joihin KSF Media kuuluu.
– Jos Soini toimii puolueensa toimihenkilönä, silloin hän voi laajemmin valikoida, kenen kanssa mediassa on tekemisissä.
Hufvudstadsbladetin haastattelupyyntö on jätetty Soinille useita kuukausia sitten. Soinin avustajat ovat tähän asti torjuneet haastattelupyynnöt ministerin kiireiden perusteella.
– Ei ministeri aina kaikille ehdi antaa haastattelua, mutta nyt hän ilmoitti siitä etukäteen, joten tasapuolinen kohtelu on jäänyt taka-alalle, Mäenpää arvioi.
Oikeuskanslerille tai eduskunnan oikeusasiamiehelle ei ollut tullut kanteluita Soinin toiminnasta keskiviikkoon mennessä.
Soini vihjasi haastattelun järjestyvän
Tiistaina perussuomalaisten tiedotustilaisuudessa Soini vastasi Hufvudstadsbladetin toimittajan kysymyksiin. Soinin kieltäytyminen koskee siis erillisiä haastatteluita.