Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Professori: Eduskunta rikkoo vierailijalistakiistassa julkisuus- ja arkistolakia

Eduskunta hävittää vierailijalistat jo samana päivänä. Professorin mukaan tänä rikkoo julkisuuslakia.
Eduskunta hävittää vierailijalistat jo samana päivänä. Professorin mukaan tänä rikkoo julkisuuslakia. Lehtikuva
Julkaistu 19.09.2017 20:38(Päivitetty 19.09.2017 20:52)

MTV UUTISET - STT

Eduskunta rikkoo vierailijalistakiistassa sekä julkisuus- että arkistolakia, sanoo Helsingin yliopiston hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää.

– Minusta on aika huolestuttavaa, että eduskunta ei noudata itse säätämiään lakeja. Ja sitä paitsi jättää noudattamatta myös ylimmän tuomioistuimen ratkaisun näkökohdat, Mäenpää sanoo STT:lle.

Korkein hallinto-oikeus määräsi viime joulukuussa listat eduskunnan vierailijoista julkisiksi. Päätöksen mukaan vierailijalistat ovat henkilörekistereitä, joiden julkisuus määräytyy julkisuuslain mukaan. Ne ovat siis julkisia asiakirjoja, Mäenpää sanoo.

– Henkilörekisteriluonne ei rajoita niiden julkisuutta. Se ei estä niiden tulemista julkiseksi, Mäenpää sanoo.

"Ei mitä tahansa tietoa, jonka voisi noin vain hävittää"

Listojen salaamisen lisäksi Mäenpää pitää ongelmallisena sitä, että eduskunta hävittää tiedot vierailijoista. Eduskunnalla on arkistolain mukaan velvollisuus säilyttää asiakirjoja, jos niillä on merkitystä yleisen tiedonsaantioikeuden ja tutkimustiedon saatavuuden kannalta, Mäenpää sanoo.

– Se ei ole mitä tahansa merkityksetöntä tietoa, jonka voisi noin vain hävittää. Siinä on ihan merkityksellistä tietoa, muun muassa lobbausrekisteriajatuksen ja muutenkin yleisen tiedonsaantioikeuden kannalta.

Eduskunnan toiminta vieraslistakohussa on Mäenpään mukaan myös perustuslain kannalta arveluttavaa.

– Perustuslain mukaan valtiovalta kuuluu kansalle, jota edustaa eduskunta. Tämä demokratia-aspekti edellyttää, että eduskunnan pitäisi olla mahdollisimman avoin toiminnassaan. On eduskunnan roolin kanssa ristiriidassa, jos avoimuutta ryhdytään vahvasti rajoittamaan.

Hallintojohtaja ei näe tietojen säilyttämiselle perusteita

Eduskunnan vierailijalistoista syntyi viime viikolla kohu, kun Svenska Yle kertoi eduskunnan hävittävän tiedot vierailijoista aina päivän päätteeksi.

Eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhio perusteli tällöin vierailijatietojen lyhyttä säilytysaikaa sillä, että tietojen pidemmälle säilyttämiselle ei ole perusteita.

Listaa eduskunnassa käyneistä vierailijoista pidetään Rauhion mukaan vain sen varmistamiseksi, että päivän päättyessä kaikki vieraat ovat poistuneet talosta.

– Kun on kysymys henkilörekisteristä, sellaisen kerääminen ja ylläpitäminen täytyy olla aina jollakin tavoin perusteltua, Rauhio sanoi STT:lle. 

Lisää aiheesta:

Pääministeri Marin ohjeet julkaista koronapäätöksenteon taustoja hämmentävät – julkiset asiakirjat ovat julkisia pääministerin ohjeista riippumattaProfessori: Koronaryhmän asiakirjat pitäisi julkistaa – valtioneuvosto paljastaa vain esityslistatEduskunta alkaa sittenkin luovuttaa vierailijatietojaanEduskunnasta kieltäydytty luovuttamasta julkisia vierailijatietoja – mediat tekevät kantelunEduskunta: Vierailijarekisterin ylläpitoon ei riittäviä perusteitaSvenska Yle: Eduskunnan vierailijatietojen saaminen vaikeaa oikeuden päätöksestä huolimatta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:13
    Mannerheim

    Nyt selvisi, mikä Trumpia ja Mannerheimia yhdistää ja erottaa

  • 05:56
    Media

    STT:n tilannetta puidaan tänään ministeri Ranteen johdolla – pelastukseksi väläytelty Ylen rahoitusta

  • 05:36
    Turvallisuus

    Helsingissä puhutaan tänään puolustuksesta – presidentti Stubb esiintyy turvallisuusfoorumissa

  • Eilen22:09
    Sudet

    MTV:n tiedot: Suden metsästyksen rajoituksia kevennetään

  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin