Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö: Dialogia Venäjän kanssa korostettiin Nato-illallisella

Putin ja Niinistö tapasivat viime viikolla Kultarannassa.
Putin ja Niinistö tapasivat viime viikolla Kultarannassa.Lehtikuva
Julkaistu 09.07.2016 13:18(Päivitetty 09.07.2016 14:25)

MTV UUTISET - STT

Vuoropuhelua Venäjän kanssa korostettiin selvästi Naton eilisellä työillallisella, sanoo presidentti Sauli Niinistö. Presidentin mukaan dialogia korostettiin enemmän kuin aiemmissa Nato-kokouksissa.

Vuoropuhelu oli kuitenkin Niinistön mukaan hyvässä tasapainossa Naton pelotevaikutuksen kanssa. Diplomaattilähteen mukaan vuoropuhelun korostuminen on luontevaa nyt, kun päätökset pelotteen vahvistamiseksi on tehty.

Nato vahvisti eilen päätöksen sotilaallisen läsnäolon lisäämisestä Baltiassa ja Puolassa. Samalla Nato ilmoitti myös Euroopan ohjuspuolustusjärjestelmänsä alustavasta toimintavalmiudesta.

Niinistö nosti omassa puheenvuorossaan esiin Itämeren alueen jännitteet ja toimet tilanteen rauhoittamiseksi.

Kysymys lentoturvallisuuden parantamisesta ja transponderien käytöstä Itämeren alueella herätti hänen mukaansa Nato-maiden johtajissa myönteisiä reaktioita.

"Kyllä venäläiskoneissa on transpondereita" 

Venäjän presidentti Vladimir Putin tarttui Kultarannassa Niinistön ehdotukseen, että Itämeren lentoliikenteessä sovittaisiin transponderien käytöstä eli niin sanottujen pimeiden lentojen välttämisestä. Julkisuudessa on esitetty, että venäläiskoneissa ei edes olisi transpondereita, jotka voisi ottaa käyttöön. 

– Kyllä venäläisissä koneissa on transpondereita ja yhteensopivia transpondereita, ei toki kaikissa.

Niinistö huomauttaa, että presidentti Putin puhui yleisemmin lentoturvallisuutta lisäävistä "välineistä".

– On olemassa muitakin turvallisuuden takaajia lennoissa. On informaatiovelvollisuus tai informaation antaminen lennoista, joka kattaa ihan saman asian. Kyllä se päätarkoitus on toteutettavissa.


Niinistö kommentoi Varsovassa pidetyssä tiedotustilaisuudessa lyhyesti myös ulkoministeri Timo Soinin (ps.) Britannian-matkaa, joka on herättänyt keskustelua Suomessa. Presidentti ei suoraan vastannut kysymykseen, hajottiko vierailu hänen mielestään Suomen EU-linjan yhtenäisyyttä.

– Sen perusteella, mitä minä olen lukenut ja kuullut, ei siellä taidettu EU:ta sen enempää hajottaa kuin kasatakaan.  

Lisää aiheesta:

Sauli Niinistö ennakoi Erdogan-tapaamista Madridissa: "Katsotaan, mistä kenkä todella puristaa"Presidentti Niinistö: Venäjän viestit Suomen ja Ruotsin mahdollisesta Nato-jäsenyydestä eivät poikkea aiemmistaNiinistö keskusteli Macronin kanssa Venäjä-suhteista – tapaa pian myös Putinin Puolustusministeri Niinistö: Suomen ja Naton yhteisharjoituksia ehkä lisääPresidentti Niinistö toiveikas: Nato ja Venäjä samaan pöytään?Niinistö yllättyi Putinin suopeudesta Itämeri-asiassa: "Viestii yhteistyöhalua"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:45
    Oikeudenkäynnit

    Mies jäljitti perhettään vuosia ja puukotti ex-vaimoaan Tampereen keskustassa

  • 05:39
    Nato

    Naton alukset Suomenlahdella: Kaksi tehtävää

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita

  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa