Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö: Venäjän viestit Suomen ja Ruotsin mahdollisesta Nato-jäsenyydestä eivät poikkea aiemmista

5:51Presidentti Niinistö kommentoi Nato-kokoustaPresidentti Niinistö kommentoi Nato-kokousta
Julkaistu 25.02.2022 17:48(Päivitetty 25.02.2022 20:33)
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Venäjän tämänpäiväiset lausunnot Suomen ja Ruotsin mahdollisesta Nato-jäsenyydestä eivät poikkea Venäjän aikaisemmista kannoista, toteaa presidentti Sauli Niinistö. Niinistö osallistui etäyhteydellä Naton hätäkokoukseen ja piti äsken tiedotustilaisuuden.

Aikaisemmin tänään uutisoitiin laajasti, että Suomen ja Ruotsin pääsyllä Naton jäseneksi olisi vakavia sotilaallisia ja poliittisia seurauksia, jotka edellyttäisivät Venäjältä vastavuoroisia toimia. Asiasta kertoi Venäjän ulkoministeriön edustaja.

Presidentti Niinistö luki lehdistötilaisuudessa, mitä Venäjä oli tarkalleen aiheesta sanonut. Niinistön mukaan venäläiset sanoivat tarkalleen, että Nato-jäsenyys aiheuttaisi sotilaallispoliittisia seurauksia, jotka puolestaan aiheuttaisivat Venäjältä vasta-askeleita.

Niinistö korosti, että erilaisia lausuntoja siteerattaessa täytyy olla erittäin tarkkana sanamuodoista.

– Jos menemme hieman taakse ajassa, mitä Putin lausui Kultarannassa muistaakseni vuonna 2015 tai 2016 suomalaistoimittajan kysyessä reaktiota, jos Suomi hakisi Natoon, niin vähän samanlaista tekstiä silloin tuli, Niinistö totesi.

Lue lisää: Tutkija: Natoon liittyminen olisi Suomelle hyvin riskialtis tilanne – "Olemme nähneet, miten Venäjä pyrki estämään sen Ukrainassa"

Presidentti Sauli Niinistön mukaan Naton huippukokouksessa nousi esiin etenkin kaksi elementtiä. 

Ensimmäisenä asiana presidentti mainitsi sen, kuinka tärkeää on pysyä tilanteessa yhtenäisenä. Toisena elementtinä Niinistö mainitsi sanktiot eli käytännössä talouden.

Presidentti kertoo, että kokouksessa vallitsi suuri yhtenäisyys tilanteesta, eikä soraääniä kuulunut.

Niinistöltä kysyttiin tiedotustilaisuudessa myös, voisiko Naton turvatakuita jotenkin laajentaa koskemaan muitakin maita.

– Turvatakuut ovat Naton sisäinen järjestelmä, ja pysyvät siellä, presidentti totesi.

Nato vahvistaa puolustustaan

Venäjä on murtanut rauhan Euroopassa, kiteytti Naton pääsihteerin Jens Stoltenberg tiedotustilaisuudessa aiemin perjantai-iltana. Naton pääsihteeri kertoi puolustusliiton aktivoineen omat puolustussuunnitelmansa ja vahvistaneensa etenkin itäisten jäsenmaiden puolustusta.

Stoltenbergin mukaan ukrainalaiset puolustavat nyt vapauttaan täysin perusteettoman hyökkäyksen kohteena.

– Kuolleet, haavoittuneet ja kodeistaan pois joutuneet ihmiset ovat mielissämme, Naton pääsihteeri sanoi.

Pääsihteeri muistutti myös sodan aiheuttavan valtavasti kärsimystä ja tuhoa.

Stoltenberg vaatii Venäjää lopettamaan sotatoimet Urainassa, vetämään joukot pois ja palaamaan dialogin tielle.

– Putinin päätös hyökätä on kauhea strateginen virhe, mistä Venäjä maksaa korkean hinnan vuosien ajan.

Stoltenberg muistutti, että pakotteisiin on lähtenyt mukaan suuri joukko maita, mukaan lukien EU, USA ja useat muut valtiot.  

– Maailman tulee pitää Venäjää vastuussa toiminnastaan. Euroopan turvallisuudessa on nyt uusi normaali, jossa Venäjä käyttää voimaa saadakseen tavoitteitaan läpi.

Stoltenberg muistutti myös, että Venäjä on vaatinut aiemmin Natoa vähentämään läsnäoloaan itäisissä jäsenmaissa. Tämän vuoksi Nato aikoo päinvastoin voimistaa itäisten jäsenmaiden puolustusta.

– Me teemme, mitä liittolaisten puolustaminen vaatii. Puolustamme joka tuumaa Naton alueesta.

Jens Stoltenbergin mukaan Nato-maiden johtajat ovat sitoutuneet jatkamaan tukea Ukrainalle. Pääsihteeri kertoi, että Ukraina saisi lisää aseellista tukea esimerkiksi ilmatorjuntajärjestelmien muodossa.

Naton pääsihteerin mukaan sotilasliiton päivän kokouksessa välittyi voimakas yhteinen tahto ja päättäväisyys.

Pääsihteerin mukaan Naton joukot ovat niin maalla, merellä kuin ilmassa.

Lue myös: Ruotsissa Nato-keskustelun ytimessä on Suomi – MTV:n Lumikero: “Kaikki toteavat, että pikatietä ei ole”

Lisää aiheesta:

Stubb Brysselissä: Venäjän itsevarmuus ja uho ovat lisääntyneetStoltenberg: Ukraina menestyisi rintamalla paremmin, jos Nato-maat tekisivät tarvittavanNaton Stoltenberg: EU:ssa ja osassa Nato-maita käsitellään seurauksia Iranille Venäjän sodan tukemisestaLive juuri nyt: Kaikkonen kertoo historiallisesta Nato-kokouksesta – pääsihteerin mukaan sodan laajenemisen uhka on vakavin sitten helmikuunSuomi ja Ruotsi kutsuttu mukaan huomiseen Nato-kokoukseen – Stoltenberg: Nato tekee kaiken tarvittavan suojatakseen liittolaisiaanNaton pääsihteeri näkee todellisen riskin, että Venäjä aloittaa sotilaallisen hyökkäyksen Ukrainaan – Nato on vahvistanut puolustustaan Itä-Euroopassa
Ukrainan sotaSauli NiinistöNatoMTV Uutiset LiveVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • 19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • 17:00
    Venäjä

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret

  • 10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan