Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Potilasvahinkoilmoitusten käsittelyssä jo yhdeksän kuukauden ruuhka: "Nämä ovat monivaiheisia prosesseja"

Lehtikuva
Julkaistu 28.11.2017 07:24

Sirkka Laine

sirkka.laine@mtv.fi

Potilasvakuutuskeskuksen hakemusten käsittely on hiljalleen ruuhkautunut. Tapausten käsittelyajat ovat nousseet jo lähelle yhdeksää kuukautta. Valoa lyhyempiin hakemuskäsittelyihin on kuitenkin jo näkyvissä.

Potilasvakuutuskeskus on keskitetty yksikkö, joka huolehtii terveydenhuollon yhteydessä aiheutuneiden henkilövahinkojen korvaamisesta ja edistää potilasturvallisuutta.

– Ilmoitusten määrä ollut nousussa vuodesta 2010 pikkuhiljaa joka vuosi. Viime vuosina on ollut vähän isompia nousuja. kertoo Potilasvakuutuskeskuksen yksikönjohtaja Minna Plit-Turunen.

Syy piikkiin on monien asioiden summa ja Plit-Turunen mieltääkin ruuhkautumisen aiheutuneen niiden yhteisvaikutuksesta.

– Keskuksella on ollut sisäisiä ja ulkoisia muutoksia. Olemme myös kehittäneet korvausprosessia ja esimerkiksi siirtyneet sähköisiin järjestelmiin ja se on tilapäisesti hieman hidastanut. Meillä on ollut myös henkilöstömuutoksia, kokenut lähtee ja uusi koulutetaan tilalle.

– Näkemyksemme on, ettei potilasturvallisuus ole heikentynyt. Terveydenhuollossa on kuitenkin enemmän hoitokäyntejä, joten vahinkojakin sattuu.

Minna Plit-Turusen mukaan myös julkisuus, runsas sote-keskustelu ja mediassa esitetyt yksittäiset potilasvahinkotapaukset lisäävät jonoutumista.

– Itsekin olemme viime vuodet olleet aktiivisempia ja tiedottaneet asioista avoimemmin. Ihmisillä on siis myös parempi tietoisuus, että korvauksia voi olla mahdollista saada.

Potilasturvallisuus ennallaan

Potilasvahinkoilmoituksia kertyi viime vuonna 8834 kappaletta. Ratkaistuja vahinkoja, eli valmiita käsittelyjä puolestaan 7537 kappaletta. Näistä evättyjä oli leijonanosa, korvattavia potilasvahinkoja oli 2166 kappaletta.

– Korvausprosentti on ollut vuosikaudet suunnilleen sama, noin 30 prosenttia. Tästäkin voi päätellä, ettei potilasturvallisuus tai laatu ole heikentynyt, Plit-Turunen iloitsee.

Käsittelyajat ovat nyt noin yhdeksän kuukautta, ihanne olisi tällä hetkellä kuudesta seitsemään kuukautta.

– Ensi vuodeksi tavoite on vielä haaste, mutta siihen toki pyritään. Pahin kasvu vahinkoilmoitusten määrässä on itse asiassa jo mennyt ohi. Tänä vuonna ensimmäiset kolme kuukautta olivat vielä ruuhkaisia, mutta keväällä jo tahti hiljeni.

Potilasvakuutuskeskuksen arvio kuluvan vuoden hakemuksista on noin 8600, eli muutama sata alhaisempi kuin aiempana vuonna.

Harkinnan kautta

Minna Plit-Turunen iloitsee prosessin olevan potilaalle helppo. Käytännössä hakija täyttää vahinkoilmoituslomakkeen ja käsittely jatkuu siitä edelleen keskuksen hallinnassa.

– Lomake on toki syytä täyttää huolella. Ilmoituksen perusteella lähdetään selvittämään ja pyydetään lisäselvityksiä. Tarvittaessa kuullaan myös potilasta uudelleen. Alkuvaiheeseen menee se isoin aika, Plit-Turunen pohtii.

Ennen päätöksen antamista tulee aina olla lääketieteellinen asiantuntijalausunto, tarvittaessa myös korvauslakimiehen näkemys. Haastavammissa kokonaisuuksissa asiantuntijakokous pohtii päätöstä.

– Nämä ovat monivaiheisia prosesseja. Potilasvakuutuskeskus ratkaisee saamiensa selvitysten perusteella, onko kysymyksessä potilasvahinkolain perusteella korvattava vahinko.

Potilaan saattaa olla vaikea tietää koska lain kynnys ylittyy, onko kyseessä todella potilasvahinko ja kannattaako ilmoituksen tekeminen.

Vahinkoilmoitustesti

- mahdollisuus selvittää voidaanko potilasvahinkolakia soveltaa

- testin tekeminen on anonyymia eikä ole yhteydessä mahdollisen vahinkoilmoitusten käsittelyyn

- kenelle tahansa, joka epäilee potilasvahinkoa tai on työnsä puolesta tekemisissä potilasvahinkokysymysten kanssa

- Potilasvakuutuskeskus ei kerää henkilö- tai paikkatietoja testin tekijöistä

– Ensimmäiseksi kannattaa ottaa yhteyttä hoitaneeseen tahoon ja hoitohenkilökuntaan onko vahinko ajatuksen kaltainen. Mitä on tapahtunut, miten tästä edelleen jatketaan. Mikäli tämä tuntuu vaikealta, jokaisella hoitavalla taholla on lakisääteinen potilasasiamies, joka neuvoo. Kolmanneksi, nettisivuillamme on paljon tietoa ja muun muassa nettitesti, jonka avulla voi alustavasti selvittää, täyttääkö vahinkokriteerit ja voidaanko tapaukseen soveltaa potilasvahinkolakia, vinkkaa Potilasvakuutuskeskuksen yksikönjohtaja Minna Plit-Turunen.

Muokattu haastateltavan sitaatteja kello 8.38.

Lisää aiheesta:

Ilmoitukset potilasvahingoista lisääntyvät – johtaja perustelee, miksi valtaosa tapauksista hylätäänVoiko skuuttiturmista oikeasti saada vakuutuskorvauksia? Päätökset tehdään yllättävässä paikassaPotilasvahingoista maksetaan vuosittain kymmeniä miljoonia euroja – tällaisia tapauksia korvataan Maksetaanko hoitovirheiden uhreille tarpeeksi? – "Kukaan ei myisi terveyttään sillä hinnalla, mitä nyt maksetaan"Potilasvahinkoilmoitusten määrä kasvaa – suurin osa liittyi hampaiden hoidon toimenpiteisiinKonginkankaan uhria avustanut juristi taistelusta vakuutusyhtiötä vastaan: Asetelma todella epäreilu
SoteKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • ke12:37
    Kotimaa

    Keski-Suomen hyvinvointialueen johtaja eroaa

  • ma12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • ma08:17
    Terveydenhuolto

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 23.10.17:07
    Eduskunta

    Riikka Purra: Yksikään asiantuntija ei kannattanut näin montaa hyvinvointialuetta